Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Wykaz punktów NPP/NPO/NM na terenie Powiatu Łańcuckiego w 2023 r.
Zapisy na wizyty w punktach NPP/NPO
Aby umówić wizytę w punkcie skontaktuj się telefonicznie z pracownikiem Starostwa Powiatowego w Łańcucie i poproś o umówienie na wizytę: tel. 17 224 35 45, napisz e-mail: npp@powiatlancut.pl lub umów się samodzielnie przez formularz na stronie: np.ms.gov.pl.
Lista nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
Mieszkańcy Powiatu Łańcuckiego mogą skorzystać także z innych form nieodpłatnego poradnictwa. Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa udostępniona jest m.in. w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej na tablicy ogłoszeń, opublikowana została w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Łańcucie:
http://www.powiat-lancut.itl.pl/bip/atach/1/39/17336/167283811716144202463b57be530f23.pdf
na stronach internetowych urzędów gmin z terenu Powiatu Łańcuckiego. Lista zawiera dane jednostek nieodpłatnego poradnictwa uporządkowane według tematyki poradnictwa,
Wszelkie informacje dotyczące organizacji pracy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego można znaleźć na stronie internetowej Powiatu Łańcuckiego w zakładce:
POMOC PRAWNA ( http://www.powiat-lancut.itl.pl/bip/index.php?page=zwykly.php
Zakres nieodpłatnej pomocy prawnej
poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej "osobą uprawnioną", o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub
wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
nieodpłatną mediację, lub
sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Zakres nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.