Czym jest i jak działa gruntowa pompa ciepła?
Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które samo w sobie nie wytwarza ciepła, a pobiera je z otoczenia. Działa na podobnej zasadzie co np. lodówka, tyle że w sposób odwrócony. Pompa może pobierać ciepło z trzech typów tzw. źródła dolnego - z powietrza, wody lub gruntu.
Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje temperaturę ziemi do ogrzewania wnętrz. Może być zamontowana z kolektorem pionowym (skierowanym w głąb ziemi) lub poziomym (zakopanym gruncie na niewielkiej głębokości). W instalacji krąży ciecz robocza, która absorbuje ciepło i przekazuje je do systemu ogrzewania budynku. Latem grunt można natomiast wykorzystać jako źródło chłodu. Dzięki temu pompa ciepła świetnie sprawdza się także jako klimatyzator, zapewniając komfortowe warunki przebywania w pomieszczeniach przez cały rok. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem https://pompy.app/poradniki/gruntowa-pompa-ciepla/.
Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje zatem energię naturalną i odnawialną. Jest urządzeniem ekologicznym, które nie generuje żadnych szkodliwych emisji. Jednocześnie wykazuje się wysoką efektywnością. Wszystkie te cechy sprawiają, że eksperci coraz częściej polecają stosowanie systemów grzewczych opartych właśnie na gruntowej pompie ciepła.
Gruntowa pompa ciepła: najważniejsze zalety
Jakie zalety ma gruntowa pompa ciepła? Podobnie jak pompy powietrzne czy wodne jest:
ekologiczna - nie wymaga spalania i nie emituje szkodliwych związków do atmosfery;
tania w eksploatacji - dzięki wykorzystaniu naturalnej, odnawialnej energii cieplnej;
bezobsługowa - pracuje automatycznie, nie wymaga kontroli czy częstego serwisowania;
trwała - żywotność tego typu urządzeń ocenia się na kilkadziesiąt lat;
bezpieczna - nie stwarza ryzyka wybuchu czy zaczadzenia.
Więcej na temat innych rodzajów pomp ciepła oraz ich zalet dowiesz się na stronie https://pompy.app/poradniki/rodzaje-pomp-ciepla/.
Gruntowe pompy ciepła mają jednak również pewne cechy, które odróżniają je od pomp powietrznych i wodnych. Ten konkretny typ urządzenia charakteryzuje się m.in.:
wyższym współczynnikiem COP przy ujemnych temperaturach oraz wyższym współczynnikiem SCOP - co przekłada się na większa efektywność urządzenia;
możliwością pracy z maksymalną wydajnością nawet przy temperaturach rzędu - 25°C - stabilność pracy sprawia, że gruntowa pompa ciepła świetnie sprawdza się w zimniejszych regionach;
brakiem jednostki zewnętrznej - nie zaburza ona zatem estetyki budynku i nie generuje hałasu;
możliwością chłodzenia pasywnego bez udziału sprężarki pompy ciepła (freecooling) - co pozwala na chłodzenie pomieszczeń latem przy minimalnym zużyciu energii;
brak występowania defrostu - czyli procesu oszraniania pompy ciepła, który wpływa na większe zużycie energii;
niskie koszty ogrzewania - używanie gruntowej pompy ciepła zwykle pozwala znacznie obniżyć rachunki;
opłacalność - w przypadku gruntowej pompy ciepła jest ona wyższa ze względu na stabilne temperatury gruntu i wysoką skuteczność przez cały rok.
Tak liczne zalety sprawiają, że coraz więcej interesuje się instalacją właśnie gruntowej pompy ciepła. Nie oznacza to jednak, że to rozwiązanie nie ma pewnych wad. Warto wiedzieć, że przeszkodą do montażu tego urządzenia mogą być:
wysokie koszty inwestycji - wyższe niż w przypadku pompy powietrznej oraz innych źródeł ciepła;
wymagania techniczne - konieczność wykonania odwiertów lub pozostawienia dużej powierzchni działki niezabudowanej w celu zastosowania kolektora poziomego;
niższe (niż w pompach powietrznych) COP przy dodatnich temperaturach powietrza zewnętrznego (powyżej 7°C) ? co sprawia, że koszt produkcji c.w.u. w okresie letnim może być wyższy niż w pompach powietrznych, a pompa gruntowa może nie być najlepszym wyborem w najcieplejszych regionach Polski;
Ponadto należy się liczyć z koniecznością stosowania płynów niezamarzających i ryzykiem wzajemnego przemarzania sond przy zbyt małej odległości. Dlatego gruntowa pompa ciepła wymaga starannego projektu i montażu. Te przeszkody nie zniechęcają jednak wielu osób, dla których zalety gruntowej pompy ciepła są ważniejsze.
Dlaczego gruntowe pompy ciepła są coraz popularniejsze?
Polacy coraz bardziej przekonują się do pomp ciepła i coraz częściej wolą zainwestować więcej, aby mieć pompę gruntową. Powodów takiej sytuacji można się dopatrywać w różnych czynnikach. Jednym z większych atutów jest stabilność temperaturowa gruntu, która zapewnia większą wydajność ogrzewania zimą, nawet w bardzo niskich temperaturach. Z tego powodu gruntowe pompy ciepła cieszą się zainteresowaniem przede wszystkim w północnej i wschodniej Polsce.
Ogromną zaletą są niski koszty eksploatacyjne - gruntowa pompa ciepła wymaga dużej inwestycji na początek, ale jest tania w użytkowaniu, a do tego bezobsługowa i bardzo trwała.
Duży wybór urządzeń umożliwia natomiast dopasowanie systemu do swoich indywidualnych potrzeb. Pomoc stanowią natomiast serwisy takie jak Pompy.app Pompy.app , w którym znajdziesz porównywarkę pomp ciepła i wybierzesz optymalne rozwiązanie.