W punkcie badań i porad profilaktycznych w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łańcucie przy ul. Mickiewicza 6 już jutro w godz. 8.00 - 12.00 będziesz mógł wykonać nieodpłatnie badania: pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru we krwi, masy ciała i określenie wskaźnika BMI, zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanych z płuc - aparatem "Smokolyzer", a także ćwiczenia z wykorzystaniem alkogogli (demonstracja jak działają zmysły człowieka po wypiciu alkoholu) W trakcie badań będą udzielane porady nt. zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego i innych uzależnień oraz rozdawane będą materiały oświatowo - zdrowotne.
Święto Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy.
Wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez TNS Polska, na zlecenie GIS, jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy - z 31% w 2011 roku do 24% w 2015 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. E-papierosy używa zaledwie 3% ogółu Polaków. Tylko 1% Polaków jest przekonany o ich skuteczności w rzucaniu palenia.