Po oficjalnym otwarciu imprezy rozpoczęły się zawody sportowe: przeciąganie liny, rzut woreczkiem do celu, zawody na balonach, rzut lotką do tarczy, tenis stołowy, badminton, rzut piłką do kosza, dźwiganie sztangi leżąc, warcaby stupolowe oraz wspólny aerobik.
Ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy cieszył się mecz rzeszowskiej drużyny Rugby na wózkach FLYING WINGS, oraz pokaz Mistrzów Polski w podnoszeniu sztangi prowadzonych przez Adama Bieleckiego. Po sportowych zmaganiach organizatorzy wręczyli zawodnikom medale, statuetki, nagrody. Fundatorami nagród byli Poseł na Sejm RP Pan Kazimierz Gołojuch oraz firmy "Multifarb", Alfred, Iwona Kutnik-konsultant ds. "Mary Kay", Veracomp Sp. z o. o Rzeszów.
Głównym celem Spartakiady była aktywizacja środowisk osób niepełnosprawnych oraz rozwijanie specyficznych form kultury fizycznej, a także popularyzacja terapii ruchem dla relaksu psychicznego i fizycznego. Impreza tradycyjnie już miała charakter sportowo-rekreacyjny. Jak w ubiegłych latach poziom trudności w poszczególnych konkurencjach był dostosowany do możliwości wszystkich uczestników tak, by osoby z największą nawet dysfunkcją mogły być aktywnymi uczestnikami. Ważną jej rolą była integracja osób niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami oraz umocnienie u dzieci ze specyficznymi problemami odwagi i przekonania o możliwości czynnego udziału w życiu społecznym. Podczas całej spartakiady zauważyć można było jak wiele radości i szczęścia daje osobom niepełnosprawnym możliwość uczestniczenia w tego typu imprezach oraz jak ważne jest wdrażanie do współzawodnictwa i rywalizacji sportowej. Służy to bowiem rozwijaniu motywacji do podejmowania samodzielnych działań na rzecz rozwoju fizycznego.
Obserwując osiągnięcia osób niepełnosprawnych lepiej rozumiemy ich potrzeby, stajemy się wobec nich bardziej tolerancyjni i otwarci. Najważniejsze wydaje się jednak to, że osoby te same zaangażowały się w zorganizowanie tak poważnego przedsięwzięcia, jakim jest Spartakiada Osób Niepełnosprawnych.