Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Utracili panowanie nad kierwonicą, dwa wypadki na terenie powiatu
Akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi B. z Głuchowa
"Żołyniacy" - wszystko zaczęło się od poloneza
Oszust wysłał link do fałszywej strony firmy kurierskiej
home > Start > Aktualności > Największy po wojnie remont Muzeum-Zamku zakończony
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2016.09.23 12:16

Największy po wojnie remont Muzeum-Zamku zakończony

W Muzeum-Zamku w Łańcucie odbyła się wczoraj konferencja prasowa poświęcona omówieniu zakończonego właśnie dwuletniego, największego po wojnie, kompleksowego remontu pomieszczeń zamkowych. Z dziennikarzami prasy, radia i telewizji spotkali się: dyrektor Wit Karol Wojtowicz, jego zastępca Grażyna Ulma i manager projektu konserwacji i rewitalizacji arch. Bożena Knotz-Beda.
Największy po wojnie remont Muzeum-Zamku zakończony
Największy po wojnie remont Muzeum-Zamku zakończony

Coraz gorszy stan techniczny kilku reprezentacyjnych pomieszczeń pierwszego piętra oraz fatalny stan większości wnętrz drugiego piętra ze względu na przeciekające dachy, wymagał natychmiastowej ingerencji konserwatorów. Dzięki pozyskanym funduszom z projektu "Ochrona i udostepnienie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (ORKA II)", udało się przywrócić dawną świetność m. in.: Sali Balowej, która kilkakrotnie w ciągu roku zamienia się w najpiękniejszą na Podkarpaciu salę koncertową, Galerii Rzeźb, Sali Kolumnowej czy Apartamentom Chińskim, a także wszystkim pomieszczeniom drugiego piętra. Remontem objętych zostało w sumie ponad 80 pomieszczeń. Koszty tego przedsięwzięcia były ogromne i wyniosły 18 860 176 zł, zaś dofinansowanie z funduszy norweskich i funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, to kwota 13 048 326,76 zł.

Oprócz wspomnianych pomieszczeń I i II piętra zamku, pracami remontowo-konserwatorskimi objęte zostały wszystkie dachy, kominy i drewniane stropy drugiego piętra, a także instalacje elektryczne. Założona została instalacja przeciwpożarowa, system alarmowy oraz telewizja dozorowa, wykonano system monitoringu parametrów klimatu, zakupiono urządzenia do nawilżania i osuszania pomieszczeń oraz regały i szafy przeznaczone do magazynowania muzealnych eksponatów W ręce konserwatorów trafiło 140 zabytkowych mebli 65 lamp i żyrandoli, w tym pięć tych najpiękniejszych z Sali Balowej, zdigitalizowano także 230 miedzianych naczyń kuchennych z kuchni rodziny Potockich i 222 naczynia toaletowe.

Ale to jeszcze nie wszystko, bo jak podkreślił podczas konferencji dyrektor Wojtowicz, opracowany został wirtualny spacer po II piętrze, którego wnętrza zostały także zdigitalizowane i będzie je można oglądać na stronach internetowych Muzeum-Zamku. Część pomieszczeń II piętra - jak zapewnił dyrektor - już od nowego sezonu turystycznego, czyli od lutego przyszłego roku, zostanie udostępniona zwiedzającym. Z uwagi na rygorystyczne przepisy, grupy zwiedzających nie mogą jednak liczyć więcej niż 10 osób i powinny być wcześniej anonsowane, bowiem między poszczególnymi pokojami nie ma, tak jak na I piętrze - tzw. amfiladowych przejść.

- Dyrekcja Muzeum zamierza - jak zapewniła wicedyrektor Grażyna Ulma - w dalszym ciągu prowadzić prace remontowe w zamku i jego otoczeniu. Przygotowywany jest wniosek o pozyskanie kolejnych funduszy, tym razem z Unii Europejskiej. Jeżeli nam się uda przystąpimy do remontu elewacji i przepięknych łaźni rzymskich, które postaramy się odtworzyć. Niezbędne będzie także osuszenie piwnic znajdujących się pod budynkami i remont parkowych alejek.

Dziennikarze uczestniczący w konferencji mieli okazję naocznie przekonać się jaki ogrom prac wykonano w ciągu zaledwie dwóch lat. Wszystkie pomieszczenia drugiego piętra dosłownie lśnią. Większość jest już umeblowana. W trakcie prac remontowych dokonano wielu ciekawych odkryć, m in. piękne malowidła z XVIII wieku autorstwa Vincenza Brenny, które ukazały się po zdjęciu ze ścian w jednym z pokoi przykrywających je tapet. Takich ciekawych odkryć konserwatorzy dokonali znacznie więcej. Jakie zagadki kryje jeszcze łańcucki Zamek tego nie wiadomo, ale może ujrzą one światło dzienne przy kolejnych remontach.

Adam Kunysz
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Największy po wojnie remont Muzeum-Zamku zakończony, 0 out of 5 based on 0 ratings
Adam Kunysz dodany
 
Odsłon: 6174
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
ab5-1ec
~ Adam  do ~ bolek   Figurka Matki Boskiej stoi na terenie Muzeum Zamek w Łańcucie, więc remont figury leży w gestii muzeum. To tak samo jakbyś powiedział, że za przycinanie drzew i trawy w parku odpowiada ministerstwo rolnictwa. Pomyśl, to nie boli
28 września 2016
+1
-0
563-ab2
~ jan   zawsze burakom będzie coś przeszkadzało :)
27 września 2016
brak ocen
ec3-1a1
~ bolek  do ~ 21   figurkę niech odnowi proboszcz
26 września 2016
+2
-3
e63-df8
~ braun   Czy był to największy remont po wojnie? Wątpię. W zamku i parku cały czas coś remontowano i konserwowano - taki urok zabytków. Jest jednak jedna różnica, kiedyś robiono to za własne pieniądze - teraz za pożyczone :)
26 września 2016
+1
-1
aa4-1bf
~ mix   dyrektora skierować do rewitalizacji to od razu się poprawi w enklawie.
23 września 2016
+4
-3
558-f6f
~ mwz   A Zameczek Romantyczny dokąd będzie niszczał?
23 września 2016
+7
-0
57c-021
~ robert   A kiedy remont należącego do zamku pałacyku myśliwskiego w Julinie?
23 września 2016
+3
-0
fd5-e65
~ janina34   Na parkowych alejkach można nie tylko skręcić nogę ale i zniszczyć na ostrych wybojach podeszwy butów i to w ciągu zaledwie kilku dni od zakupu obówia. Dlatego chcąc nie chcąc trzeba chodzić po trawie. Natomiast Zamkowa straż zamiast jeździć po po parku samochodem powinna robić na piechotę po kilkanaście okrążeń dziennie w patrolach z psem jak to "drzewiej bywało".
23 września 2016
+9
-0
544-1ef
~ 21   a co z alejkami przecież można sobie zęby powybijać, co z ławkami, i co chlorami na tych ławkach ? co z figurką Matki Boskiej, która jest w opłakanym stanie ?
23 września 2016
+9
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x