- Czuję się zażenowany, stwierdzeniem, że ja cokolwiek zrobiłem. Wybrałem przepis z archiwum rodzinnego, przesłałem swoje zdjęcie i przyjechałem do Łańcuta. To pierwsze wiązało się z czystą przyjemnością, a to drugie, czyli przyjazd do Łańcuta z jeszcze większą, bo każda okazja, żeby tu przyjechać jest bardzo dobra, zwłaszcza tak szczególna - mówił podczas spotkania w Pokoju pod Widokami Robert Makłowicz.
Zebranie było również okazją do rozmowy o wieloletniej działalności łańcuckiego koła, jego historii i pomocy, którą na co dzień niesie najbardziej potrzebującym.
- Nasza praca opiera się przede wszystkim na wolontariacie. Na etatach zatrudnione są tylko 2 osoby. Wszystko pozostałe to dzieło miłosierdzia. Tu jest bardzo dużo ludzi dobrej woli, którzy codziennie bezinteresownie wspierają naszą kuchnię, osoby prywatne, przedsiębiorcy, miasto, koła caritas i wielu innych - mówiła obecna prezes Łańcuckiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Józefa Kogut.
Zupy kminkowej według przepisu Roberta Makłowicza skosztować można było w alei prowadzącej z mostu zachodniego do Glorietty. Zarówno ten, jak i pozostałe 11 przepisów Gwiazd gotujących w ramach akcji Towarzystwa, znaleźć można w unikatowym Kalendarzu z Gwiazdami.
Od 25 grudnia decyzją polskiego Episkopatu trwać będzie rok św. Brata Alberta. A już za miesiąc, w dzień Wszystkich Świętych, doroczna kwesta na łańcuckim cmentarzu, z której dochód przekazywany jest na rzecz Towarzystwa.
Łańcuckie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta powstało 29 stycznia 1990 roku. Jego założycielem jest ks. prałat W ładysław Kenar, a pierwszym prezesem był nieżyjący już Alfred Cwynar. Dziś pracami Towarzystwa kieruje Józefa Kogut. W kuchni przygotowuje się w okresie letnim około 120, okresie jesienno-zimowym ponad 160 posiłków dziennie.
Dzięki ofiarnej pracy zatrudnionych osób oraz grupy wolontariuszy i władz Towarzystwa już na dobre wpisało się ono w krajobraz miasta. Działalność Koła wspiera wielu łańcuckich przedsiębiorców. W placówce oprócz jadłodajni funkcjonuje: łaźnia dla potrzebujących, zapewniająca bezdomnym kąpiel i jednorazowe środki czystości, świetlica, punkt zbiórki odzieży i używanych sprzętów AGD, które przekazywane są najbardziej potrzebującym oraz punkt medyczny.