Najgorszy indeks w tym dniu prognozowany jest na godz. 23, ale oceniane jako złe i bardzo złe warunki utrzymywać się będą przez całe popołudnie i całą noc. Przewiduje się, że powietrze ma się oczyścić około godz. 8 we wtorek.
Tak zła jakość powietrza może zagrażać zdrowiu i życiu. Unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu zaleca się zwłaszcza kobietom w ciąży, dzieciom, ludziom starszym, astmatykom, alergikom, osobom z chorobami skóry, oczu i krążenia, ale i wszystkim spoza tej grupy. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem.
Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych, często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych oraz spalanie odpadów. Znacząca jego ilość jest również efektem komunikacji samochodowej - pyły zawieszone docierają w powietrze zarówno w wyniku spalania paliw w silnikach, jak i jako emisja wtórna z unoszenia pyłów z brudnych i będących w złym stanie dróg. W kotłach domowych największy wpływ na wielkość emisji pyłu ma sposób podawania paliwa - w przypadku kotłów zasilanych automatycznie (retortowych) emisja pyłu jest znacznie mniejsza, niż w przypadku zasilania ręcznego. Istotna jest również jakość spalanego węgla.
Pomysł na zwiększenie kontroli nad zjawiskiem proponuje Krzysztof Jasiński. - Władze Łańcuta nie widzą problemu w ogóle, a mieszkańcy nie wiedzą, co to smog. Wydaje mi się, że władze powinny postarać się, aby w mieście powstała stacja kontroli jakości powietrza. Podpisanie planu gospodarki emisyjnej nic tu nie da. Trzeba działać od teraz, a zainstalowanie stacji to pierwszy krok. Władze powinny to wymusić na Dyrekcji Ochrony Środowiska lub zrobić to we własnym zakresie dla dobra mieszkańców - twierdzi.
PM2,5 i PM10
W opisywanym okresie stężenie powyższych pyłów zawieszonych przekroczone zostanie nawet kilkaset procent. Pył PM2,5 przyczynia się do wzrostu zgonów i zachorowalności na choroby serca i układu krążenia, dróg oddechowych oraz raka płuc. Grupami wysokiego ryzyku są osoby starsze, dzieci, oraz osoby mające problemy z sercem i układem oddechowym. Ponieważ pewne składniki pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał serca).
PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Inhalowany do płuc może powodować różne reakcje np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczynia się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych jak astmy, kataru siennego i zapalenia alergicznego spojówek.
Jakość powietrza można sprawdzać na bieżąco na stronie: www.powietrze.podkarpackie.pl.