Zawody finałowe, które miały miejsce w Warszawie, zostały przeprowadzone w pięciu kategoriach: broń i barwa, eksponat muzealny, historia oręża polskiego w sztuce, geografia militarna oraz zabytki i obiekty historyczne. Wzięło w nich udział 36 gimnazjalistów z całej Polski. Poziom konkursu był bardzo wysoki, różnica między pierwszym a ósmym miejscem wyniosła zaledwie siedem punktów.
Konkurs historyczny Losy żołnierza… był rozgrywany w czterech etapach. Etap szkolny w listopadzie rozpoczął rywalizację, po nim nastąpiły: etap rejonowy w grudniu i wojewódzki w marcu. Tylko dwóch uczniów z każdego województwa przeszło do finału. Gimnazjaliści musieli wykazać się szeroką wiedzą nt. dziejów i poszczególnych wydarzeń historycznych, broni, sprzętu, umundurowania, a także literatury i architektury danej epoki.
Adrian, w czasie trzydniowego pobytu w Warszawie, nie tylko rozwiązywał testy, ale zwiedził Muzeum Wojska Polskiego, Stare Miasto i Senat. Uczeń, wraz z innymi uczestnikami konkursu, złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczysta Gala, kończąca zmagania finalistów, odbyła się w Sali Musztry Szkoły Podchorążych w Łazienkach Królewskich.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody i pamiątkowe medale od Zarządu Stowarzyszenia-Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.