Wójt gminy Markowa przypomina o możliwości składania wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na terenach, które od lipca 2019 roku, będą objęte zakazem wynikającym z ustawy "wiatrakowej".
Od lipca 2019 roku budowa domu lub budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, w świetle ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, będzie niemożliwa na działkach znajdujących się w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości wiatraka (mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając w to elementy techniczne). W zależności od urządzenia oznacza to, że zakaz budowy obejmie tereny położone od 1,5 do 2 km od każdego wiatraka. (Więcej o tym pisaliśmy tutaj: Zakaz budowy w pobliżu wiatraków ).
Pomimo, iż farmy wiatrowe usytuowane są na terenie gminy Łańcut oraz Gać, to swoim zasięgiem zahaczają również o działki położone w gminie Markowa. W związku z tym, na wniosek Wójta Gminy Markowa, na mapie ewidencyjnej został zaznaczony zasięg określający granice terenów, na których zgodnie z ustawą od dnia 15 lipca 2019 r. nie będzie możliwości wydawania decyzji o warunkach zabudowy. - W tej chwili dysponujemy danymi, które określają obszar zajęty przez 10-krotność wiatraka i zachęcamy do zapoznania się z nimi. Jeśli ktoś byłby zainteresowany jakimkolwiek budownictwem obiektów przeznaczonych na cele mieszkaniowe, to czas na uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy ma do dnia 14 lipca 2019 r. włącznie - informuje wójt gminy Markowa Tadeusz Bar.
Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy w Markowej pokój nr 31 w godzinach pracy urzędu.
Gmina Łańcut, której problem zakazu budowy w pobliżu wiatraków dotyczy w większym stopniu, przystąpiła do uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ( MPZP do wglądu mieszkańców ).
W galerii poniżej mapa z naniesioną odległością 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowych na terenie gminy Łańcut i gminy Gać.
Redakcja
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Szansa dla właścicieli działek w sąsiedztwie wiatraków, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
fd0-5ac
~ z Markowej W Markowej ceny działek wzrosną. Budownictwo jeszcze bardziej będzie kwitnąc bo w Gaci, Soninie i Wysokiej mało kto dostanie pozwolenia na budowę po 2019 roku...ale za to tam mają wiatraki, ale bez znaczącego dochodu dla budżetu gminy.
~ niezależny i niewtajemniczony Mleko się wylało i chyba juz nic nie pomoże płacz nad nim. Zdania jak zwykle sa i będą podzielone, dla jednych wiatraki to dobrodziejstwo, dla innych, dla innych przekleństwo. Można to porównać do opinii o cukrze, jedni nie słodzą w ogóle, a inni po kilka łyżeczek, a firmy takie jak np. "Coca Cola" są najbogatsze na świecie.Technologia wiatraków montowanych aktualnie u nas nalęzy juz do troche przestarzałych w europie zachodniej przede wszystkim ze względu na emisję hałasu, więc trzeba było coś z tym zrobić. Polska przecież jest fajnym składowiskiem potencjalnego złomu np. samochodów,to może też i wiatraków. Alternatywą na dzisiaj jest produkcja energii u każdego prosumenta przez ogniwa fotowoltaiczne i ewentualnie wiatraki o pionowej osi obrotu. O wpływie siłowni wiatrowych na zdrowie człowieka proponuje poniższe strony.
19 marca 2018
+1
-0
835-3f3
~ Daisydo~ Daisy Oczywiście po terminie wymienonym a tekście...
21 lipca 2017
+1
-0
835-3f3
~ Daisy To, że gmina wyda wz nie znaczy, że ktoś dostanie pozwolenie na budowę.... Bo jak autor artykułu sam pisze, niemożliwa będzie budowa, a nie jedynie uzyskanie warunków zabudowy... Jeśli ktoś się zechce wybudować w wyżej wymienionym zakresie, to powinien uzyskać również prawomocne pozwolenie na budowę przed wejściem w życie tychże zmian; później szkoda się fatygować i tracić czas i kasę na ew. kupno działki... Tak że ostrzegam przed kupowaniem działek w tym regionie z wydanymi warunkami zabudowy...
21 lipca 2017
brak ocen
ad6-c54
~ Jerzydo~ korzyści sa Piszesz głupoty. Damian nie pracuje w "wiatrakach" ani w firmie z nimi związanej.
27 czerwca 2017
+3
-4
0d7-f40
~ korzyści sado~ Hans Dzięki wiatrakom powstały nowe miejsca pracy np. Damian Łoza syn Zbigniewa z Wysokiej dostał robotę
27 czerwca 2017
+7
-3
2cc-f16
~ Hans Wszystko super. Tylko pytanie czy ktoś chce mieszkać pod wiatrakiem? Czy te decyzje to próba uszczęśliwienia na siłę mieszkańców, którym gmina na siłę postawił to dziadostwo nad głowami. Jakie korzyści ma gmina z tych wiatraków (tylko konkretnie)?
27 czerwca 2017
+5
-1
fd0-5ac
~ z Markowejdo~ gość Skoro mieszkańcy gminy Markowa mogliby wytoczyć proces wójtowi gminy Łańcut, to aż strach zapytać co mogliby zrobić mieszkańcy Soniny/Wysokiej/Kosiny/Gaci za to że władze samorządowe zablokowały budownictwo mieszkaniowe w ich miejscowości?
26 czerwca 2017
+8
-0
f53-161
~ gość Dlaczego gmina Markowa czy też sami mieszkańcy nie wytoczyli jeszcze pozwu przeciwko gminie Łańcut bądź odpowiedzialnemu za wiatraki w gminie tj. Zbigniewowi Łozie?
26 czerwca 2017
+12
-1
fd0-5ac
~ z Markowej W Markowej ceny działek wzrosną. Budownictwo jeszcze bardziej będzie kwitnąc bo w Gaci, Soninie i Wysokiej mało kto dostanie pozwolenia na budowę po 2019 roku...ale za to tam mają wiatraki, ale bez znaczącego dochodu dla budżetu gminy.
26 czerwca 2017
+13
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.