Najważniejsze to umieć odróżnić olej jednoskładnikowy i w 100% naturalny od perfumowanej mieszanki olejków. Pierwszym alarmującym wskaźnikiem może być już sama cena. Oleje tłoczone na zimno z komponentów wysokiej jakości są zazwyczaj droższe od kompozycji zawierających syntetyczne dodatki. Warto wiedzieć, że produkty uzupełnione o inne ingrediencje wcale nie muszą być gorsze w działaniu, z pewnością jednak dadzą nieco odmienne rezultaty.
W kuracjach olejami konieczne jest również uzbrojenie się w cierpliwość. Żeby składniki prosto z przyrody mogły wykazać się dobroczynnymi właściwościami, potrzebny jest czas. Rezultaty może nie będą natychmiastowe, ale potrafią przebić skalą działania niejeden luksusowy kosmetyk.
Wybrane oleje pielęgnacyjne - korzyści stosowania
Oleje mają wszechstronne zastosowanie - nie tylko urodowe, lecz także często lecznicze czy spożywcze. W przypadku pielęgnacji można je wykorzystać zarówno do całego ciała, jak i włosów czy paznokci. Najlepsze produkty są umieszczone w buteleczkach z ciemnego szkła (światło może zmieniać właściwości substancji), często mają też wygodne pipety ułatwiające aplikację.
Świetnymi opiniami cieszą się na przykład oleje Nacomi - wszystkie pełne cennych wartości upiększających. Najpopularniejsze to:
Olej arganowy - płynne złoto Maroka. Broń do walki z oznakami starzenia i zmarszczkami, jest pełen witamin i antyoksydantów przedłużających młodość skóry. Świetnie sprawdza się w codziennym użytku przy cerze suchej i wrażliwej, która potrzebuje ukojenia. Doskonale nadaje się również na końcówki włosów czy jako odżywka do rzęs i brwi. Wykorzystuje się go także w kuracjach antycellulitowych.
Olej ze słodkich migdałów - naturalny emolient. Pokochają go wszystkie młode mamy, ponieważ jest idealny w walce z rozstępami. Do tego wyraźnie napina i jednocześnie uelastycznia tkankę. Łagodzi podrażnienia i ekstremalnie nawilża. Zawiera znaczą ilości kwasów linolowego i oleinowego.
Olej makadamia - superbohater, jeśli chodzi o cellulit i skórę zwiotczałą! Wyraźnie uelastycznia, a przy tym dobrze się wchłania i nie pozostawia uczucia tłustości. Potrafi dopasować się do rodzaju cery, dlatego jako jeden z nielicznych olejów jest polecany dosłownie dla każdego. Często wykorzystywany jest też do masażów czy ukojenia skóry po intensywnym opalaniu.
Olej z pestek winogron - do cery tłustej, mieszanej, ale także dojrzałej i z widocznymi zmarszczkami. Pomaga pozbyć się opuchlizny i wygładza ciało. Cechuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi. Jest bogatym źródłem witamin A, B6, E i K. Tonizuje skórę i silnie nawilża. Zalicza się go do tzw. suchych olejów, które nie zapychają porów.
Olej jojoba - ratunek dla cery tłustej i mieszanej. Ma wysoką zgodność biologiczną z ludzką skórą, co oznacza, że potrafi się do niej dopasować. Miejsca przesuszone nawilża, a te o nadmiernej produkcji sebum matowi. Zawiera też silnie natłuszczający palmitynian cetylu oraz bakteriobójczy skwalen. Ciekawostką jest, że ma w sobie mnóstwo naturalnych przeciwutleniaczy, dzięki czemu… nie jełczeje - po otwarciu wytrzyma w świeżości nawet 25 lat!
Na rynku dostępnych jest jeszcze wiele ciekawych olejów, np.: inca inchi, marula, tamanu, z awokado, nasion konopi, czarnuszki, rokitnika, kokosa, śliwki, maliny, dzikiej róży czy nasion bawełny. Warto dobrać odpowiedni do swoich potrzeb.