-Z programu dokonaliśmy zakupu obuwia dla członków Zespołu oraz osób biorących udział w obrzędach przedstawianych przez grupę. Buty spełniają wszystkie wymogi jakie założyliśmy. Pozostaje tylko się radować i dalej pracować dla zatrzymania chwil, przekazanych przez naszych przodków. Wsparcie na zakup butów podniosło komfort nie tylko nas jako tancerzy, ale i odbiorców. Wygląd naszych nóg jest bez porównania lepszy, a do tego i wygoda się poprawiła. Wzrosło poczucie pewności i chęci trwania. Czujemy się docenieni przez osoby które nas zakwalifikowały do udziału w programie. Warto o nim wspomnieć, ponieważ cel programu EtnoPolska w wielu płaszczyznach potwierdza, że nasza działalność ma sens - mówi Barbara Lew szefowa Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Markowianie.
Program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Szacunek dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń jest podstawą budowania tożsamości, a wartością nadrzędną staje się odwoływanie do tradycji środowiskowych oraz tradycji różnych grup społecznych, religijnych i kulturowych, w tym mniejszościowych. Manifestowanie swoich tożsamości odbywa się poprzez aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym, które znajduje swój wyraz w organizowaniu wydarzeń i uczestniczeniu w działaniach grup sformalizowanych oraz nieformalnych. Dzięki funkcjonowaniu zespołów folklorystycznych i regionalnych, amatorskich zespołów teatralnych, grup muzycznych, organizacji zrzeszających członków społeczności lokalnych (w tym m.in. Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych) kultywowane są tradycje lokalne i regionalne stanowiące podstawę budowania aktywnych społeczności. Dzięki ich działalności możliwy jest przekaz międzypokoleniowy, pełniący funkcję integracyjną i afirmującą lokalne wspólnoty.
Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. W ramach programu dofinansowane będą przedsięwzięcia popularyzujące dziedzictwo kulturowe, szczególnie w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców.
Program służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej i upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej społeczności oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego. Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji kulturowych, inspirować się nią, jak również ukazywać je we współczesnych kontekstach.
W ramach programu realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, które w istotny sposób wpływają na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.
Za wartościowe uznaje się także działania związane z inwentaryzacją lokalnych zabytków kultury tradycyjnej, a także tworzenie rejestru zjawisk zaliczanych do niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Program umożliwia również wsparcie zadań, których celem jest uzupełnienie i renowacja strojów ludowych oraz rekwizytów obrzędowych dla zespołów regionalnych prezentujących tradycje muzyczne, taneczne i śpiewacze oraz folklor obrzędowy własnego regionu. Zespoły te poprzez sceniczne kreacje pokazują zróżnicowanie tradycyjnych ubiorów odświętnych, obrzędowych i codziennych, tym samym przyczyniając się do promowania tradycji regionalnych oraz narodowych. Ubiory ludowe powstają we współpracy z lokalnymi twórcami i rzemieślnikami, co przyczynia się do bezpośredniego przekazu tradycji wytwarzania strojów oraz ich zdobnictwa.
-Markowianie w nowym obuwiu zaprezentowali się już m.in. podczas Dożynek Diecezjalnych i Wojewódzkich w Markowej, wystąpili na "ślabancie" i weselu u Szylarów, na 450 - leciu lokacji wsi Osówka - Mazury, gratulowali Małemu Łańcutowi z okazji 20 - lecia powstania, oraz w Tarnawce, gdzie uczestniczyli w przyjęciu figury Matki Boskiej Fatimskiej. 26 października 2019 r. będziemy tańczyć podczas 35 Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Trzcianie - dodaje Barbara Lew. Jedziemy tam, aby spotkać się z członkami Zespołów, z którymi od lat razem krzewimy rodzime tradycje.