Ośrodek w Wysokiej to placówka dziennego pobytu przeznaczona dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz głębokim w wieku od 3 do 25 lat. Obecnie obowiązek szkolny realizuje 27 wychowanków.
Prowadzi również wczesne wspomaganie rozwoju dziecka przeznaczone dla dzieci w wieku od 0 do obowiązku szkolnego oraz wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.
- Z naszymi wychowankami pracują oligofrenopedagodzy, psycholog, logopeda, pielęgniarki oraz rehabilitanci. Prowadzone są również lekcje religii, gdzie nasi wychowankowie są przygotowywani do sakramentów świętych. Placówka jest doskonale wyposażona w sprzęt rehabilitacyjny, mamy salę Doświadczania Świata oraz salę do Integracji Sensorycznej. W roku szkolnym 2014/15 dwa razy w miesiącu nasi wychowankowie z etapu edukacyjnego II i III uczestniczą w dodatkowych zajęciach grupowych i indywidualnych w ramach realizowanego projektu. Organizujemy wycieczki oraz różne spotkania służące integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem. Dzisiaj na przykład dzieci spotkały się z policjantem - opowiada kierownik ośrodka Janina Surmacz.
St. asp. Mariusz Stanio wyjaśniał zasady bezpieczeństwa na drodze. Mówił m.in. o właściwym sposobie przechodzenia przez jezdnię czy konieczności zapinania pasów podczas jazdy samochodem.
Dzieci mogły też wsiąść do radiowozu i poznać narzędzia pracy policjanta. Otrzymały też opaski odblaskowe z logo Łańcut GADA.
Pod koniec października w Łańcucie odbył się VII Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego, gdzie również wychowankowie ośrodka w Wysokiej prezentowali swoje talenty muzyczne, aktorskie i plastyczne (www.osrodekwysoka.pl/home/aktualnosci/123-vii-przeglad-osob-niepelnosprawnych-powiatu-lancuckiego).
Pobyt w ośrodku jest bezpłatny. Na zajęcia dzieci są dowożone busami przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych.
Aby dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach, rodzice muszą złożyć wniosek, który z zależności od formy uczestnictwa powinien zawierać:
1. Orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
2. Orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego.
3. Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
4. Decyzję dyrektora szkoły podstawowej lub gimnazjum, w obwodzie których wychowanek mieszka, zezwalającą na realizację rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą.
Podanie o przyjęcie do ośrodka składa się w wydziale edukacji starostwa powiatowego.
Więcej na temat ośrodka na stronie internetowej: www.osrodekwysoka.pl.