Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Pożar w Żołyni
Akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi B. z Głuchowa
Uroczyste zakończenie inwestycji
Utracili panowanie nad kierwonicą, dwa wypadki na terenie powiatu
home > Start > Aktualności > Konserwacja pługa - na co zwrócić uwagę?
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2020.05.13 14:35 | aktualizacja: 2020.05.13 14:51

Konserwacja pługa - na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się jak powinna wyglądać porządna konserwacja pługa? Pamiętajmy, że pług, tak jak inne maszyny i urządzenia rolnicze wymagają corocznego przeglądu i konserwacji po to, aby służyły nam jak najdłużej. Właśnie dlatego tworzymy ten artykuł, aby pomóc Wam w odpowiednim zadbaniu o nowoczesny pług. Jak przebiega optymalna konserwacja pługa po sezonie? Zapraszamy do lektury!
Konserwacja pługa - na co zwrócić uwagę?
Konserwacja pługa - na co zwrócić uwagę?

Solidna konstrukcja pługa

Ze względu na charakter pracy, do której przeznaczony jest pług, jego konstrukcja jest bardzo solidna. Większość elementów tej maszyny ma bezpośredni kontakt z ziemią, na którą wywiera silny nacisk. Z tego powodu są one zbudowane z mocnych materiałów o odpowiedniej grubości. Dzięki temu pług jest w gruncie rzeczy odporny na korozję, która raczej nie wpłynie na osłabienie konstrukcji. Specjaliści wskazują jednak, że warto odpowiednio konserwować pług, aby jak najdłużej cieszyć się maszyną bez korozji. Dlaczego? Zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Skorodowane części mogą być trudne do regulacji, a także obniżają wartość maszyny przy ewentualnej sprzedaży. Jak powinna przebiegać konserwacja pługa?

Konserwacja pługa - umyj całą konstrukcję!

Jeżeli jest już po sezonie, pamiętajmy, aby dokładnie wyczyścić cały pług z zanieczyszczeń. Mogą one bowiem doprowadzić do korozji. Najlepiej dokonać tego za pomocą szczotek, a dla trudno dostępnych miejsc wykorzystać sprężone powietrze. Jeżeli po umyciu pługa zauważymy ubytki lakieru, warto uzupełnić takie miejsca za pomocą odpowiedniej zaprawki. W ten sposób będziemy mieli pewność, że konstrukcja naszej maszyny nie będzie narażona na działania atmosferyczne. W praktyce większość rolników rezygnuje z tego typu konserwacji, jednak jak już wspomnieliśmy wcześniej, może to obniżyć przyszłą wartość pługa przy jego sprzedaży.

Elementy robocze - zabezpieczenie warstwą antykorozyjną

Gdy mamy już umyty cały pług, możemy przejść do zabezpieczenia elementów roboczych przed korozją. W ich skład wchodzą odkładnice, lemiesze, ścinacze i przedpłużki. Najbardziej polecanym środkiem, którym warto pokryć te części, jest smar grafitowy. Środek ten nie spływa pod wpływem wody i zabezpiecza elementy robocze nawet na rok. Jeżeli zauważymy, że dane części do pługa nie nadają się już do pracy ze względu na ich zużycie lub uszkodzenie, najlepiej jak najszybciej zakupić nowe części zamienne. W ten sposób będziemy mieli pewność, że w przyszłym sezonie ruszymy z pracą w polu bez przestojów.

Hydrauliczny układ zabezpieczenia - co zrobić z ciśnieniem?

Przejdźmy do kolejnego etapu konserwacji pługa jakim jest hydrauliczny układ zabezpieczenia. Część rolników nie konserwuje tego układu w zupełności, inni natomiast obniżają tylko ciśnienie. Czy jest to odpowiedni sposób na zabezpieczenie tego komponentu? Okazuje się, że niższe ciśnienie powoduje wystawienie tłoków na zewnątrz z cylindrów i narażenie na działanie atmosferyczne. Z tego powodu mogą powstawać bardzo drobne uszkodzenia, które w przyszłości skutkować będą obniżoną szczelnością tego układu. Specjaliści radzą, aby układ hydrauliczny ustawić w ten sposób, aby tłoki na zimę były w pełni schowane w cylindrach. Jeżeli nie jest to możliwe, pamiętajmy aby wystawione na powietrze tłoki zabezpieczyć odpowiednim smarem.

Części oryginalne czy zamienne?

Jeżeli będziemy musieli zdecydować się na wymianę części na nowe, staniemy przed wyborem - oryginalne czy zamienne komponenty będą najlepsze? Oczywiście oryginalne części do pługa gwarantują nam najwyższą jakość wykonania oraz pewność, że dany komponent będzie w stu procentach pasować do naszej maszyny. Części oryginalne są jednak droższe od zamienników. Decydując się na elementy zamienne pamiętajmy, aby wybrać takie, które zostały wyprodukowane przez cenione firmy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym kupujemy dane produkty. Najlepiej zdecydować się na specjalistyczne sklepy rolnicze - takim miejscem jest na przykład poltechparts.pl - https://poltechparts.pl/

Przechowywanie pługa

Jeżeli konserwację pługa mamy już za sobą, powinniśmy odstawić maszynę w miejsce, w którym nie będzie narażone na działanie wilgoci. Pamiętajmy, aby nie zostawiać pługa na miękkiej glebie, ponieważ w kolejnym sezonie będzie problem z przypięciem tej maszyny do ciągnika (pług pod wpływem swojego ciężaru może zagłębić się w ziemi). Najlepiej stawiać pług na twardym betonowym podłożu pod dachem. W ten sposób w pełni zabezpieczymy pług przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje będą dla Was przydatne, a konserwacja pługa nie będzie już problemem. Pamiętajmy, że dbając o nasz sprzęt rolniczy wydłużamy jego żywotność, dzięki czemu mniej pieniędzy wydamy na ewentualne naprawy lub zakup nowych maszyn.

Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Konserwacja pługa - na co zwrócić uwagę?, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Artykuł sponsorowany dodany
 
Odsłon: 2189
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
adminek   Ten artykuł odmienił moje życie!
Dzisiaj po pracy będę konserwował pług.
14 maja 2020
+9
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x