Jak wskazuje UOKiK, firmy pożyczkowe coraz częściej największe dochody uzyskują nie z odsetek, ale z dodatkowych opłat i prowizji, jakie nakładają na swoich klientów. Przedsiębiorstwa te specjalizują się w udzielaniu kredytów krótkoterminowych, na stosunkowo niskie kwoty. W ubiegłym roku średnia wartość pożyczki zaciąganej w tego typu firmach wynosiła 1300zł.
Mimo iż maksymalne nominalne oprocentowanie pożyczek to aktualnie 12%, znaczna część firm pożyczkowych udziela ich na warunkach, w których rzeczywista roczna stopa oprocentowania może przekraczać nawet tysiące procent.
Szczególnie istotne jest zatem dokładne zapoznanie się z umową, którą daje nam do podpisania firma pożyczkowa.
- Problem z umowami kredytowymi jest dość szeroki, ludzie po prostu ich nie czytają, a jeśli już nawet czytają, to często nie są w stanie ich zrozumieć. Dzieje się tak, nie tylko w przypadku kredytów, ale wszelkich innych umów finansowych. Wynika to najczęściej z niezrozumiałych umów, licznych kruczków czy też ogromnych ukrytych kosztów, o których nikt nam nie mówi. Jeśli nie jesteśmy pewni, poradźmy się osoby doświadczonej i bezstronnej. Na pewno w ten sposób oszczędzimy pieniądze i nie przysporzymy sobie dodatkowych problemów - zauważa Michał Kuźniar doradca finansowy z firmy Insignio.pl ( www.insignio.pl ).
Stąd też kolejna odsłona akcji społecznej "Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!", której celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyko związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek tzw. "chwilówek" oraz z korzystaniem z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa.
Akcja wskazuje na cztery zasady bezpieczeństwa, które mają uchronić nas przed podpisaniem niekorzystnej dla nas umowy. Po pierwsze należy sprawdzić wiarygodność firmy, następnie policzyć całkowity koszt pożyczki, później dokładnie zapoznać się z umową, której nie należy podpisywać w razie braku całkowitego jej zrozumienia.
Akcja jest współorganizowana przez siedem instytucji publicznych: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wspierają ją Telewizja Polska oraz Polskie Radio.
Szczegóły na: www.zanim-podpiszesz.pl