Choć związane z pandemią ograniczenia, wytyczne, zalecenia sprawiają, że musimy funkcjonować w szczególnych i nie łatwych warunkach, to pracodawcy zmuszeni do zastosowania zwolnień grupowych nadal muszą pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności związanych z tego typu rozwiązywaniem stosunku pracy. Niema taryfy ulgowej w tym zakresie.
Zwolnienie grupowe w świetle prawa
Regulacje prawne dotyczące zwolnienia grupowego określone zostały poprzez ustawę z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r., poz. 1969). W ustawie tej szczegółowo przedstawiono zarówno definicję, warunki przeprowadzania zwolnienia grupowego, jak i procedurę tego typu rozwiązania umowy.
Istotna jest wielkość zatrudnienia
Zgodnie z przepisami procedura zwolnień grupowych dotyczy tych pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników i w ciągu 30 dni, z przyczyn niedotyczących pracownika, redukcja etatów obejmuje co najmniej:
- 10 pracowników w firmie zatrudniającej do 100 osób;
- 10% pracowników w firmie zatrudniającej od 100 do 300 osób;
- 30 pracowników w firmie zatrudniającej ponad 300 osób.
Porady prawne Rzeszów http://www.tokarczykipartnerzy.pl/
Co ważne, nie mogą być brani pod uwagę pracownicy tymczasowi oraz osoby wykonujące zadania na podstawie umów cywilnoprawnych, jednak do takich pracowników zaliczyć można osoby przebywające na urlopie, w tym urlopie wychowawczym, jeśli trwa co najmniej 3 miesiące. Do rozwiązania stosunków pracy dochodzi poprzez wypowiedzenie umowy o pracę bądź na mocy porozumienia stron, z czego pierwszy wariant jest zdecydowanie częstszy.
Warunkiem przyczyny niedotyczące pracownika
Wspomnieliśmy już, iż zwolnienie grupowe jest możliwe, jeśli przyczyna zwolnienia nie jest zależna od pracownika. Przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy mogą być zaś wszystkie inne motywy i czynniki - nie wynikające z powodu i statutu pracownika. Mogą to być więc zarówno wydarzenia o charakterze losowym, gospodarczym, politycznym, osobistym czy ekonomicznym. Decyzja o tym, czy istnieje potrzeba zmian organizacyjnych, należy do pracodawcy. W dobie pandemii koronawirusa do najczęściej podawanych przyczyn należą problemy finansowe, związane ze spadkiem korzystania z danych usług lub dóbr.
Procedura zwolnienia grupowego
Tryb tego rodzaju rozwiązania stosunku pracy jest dość rozbudowany i wymaga wieloetapowego działania ze strony pracodawcy. Do podstawowych warunków, które musi spełnić pracodawca należy więc: - wykazanie, iż zwolnienie następuje z przyczyn niedotyczących pracownika; - wybór pracowników, których obejmie zwolnienie, z zachowaniem obiektywnych kryteriów, takich jak staż pracy, kwalifikacje, wykształcenie, dotychczasowa współpraca; - pisemne powiadomienie związków zawodowych, a w przypadku ich braku przedstawicieli pracowników o planowanych redukcjach wraz ze wszystkimi istotnymi informacjami w tym zakresie; przeprowadzenie konsultacji oraz zawarcie porozumienia; - pisemne zawiadomienie urzędu pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego; - wypłacenie należnej odprawy pieniężnej zgodnej ze stażem pracy; - ponowne zatrudnienie pracownika w przypadku odtworzenia stanowiska w ciągu 15 miesięcy od zwolnienia grupowego.
W normalnych warunkach zwolnienia grupowe były formą rzadko stosowaną. Niestety czas pandemii oraz związane z nią szkody, niejako wymuszają na pracodawcach stosowanie tego typu rozwiązań. Prawne aspekty zwolnień grupowych są na tyle rozbudowane, iż jeśli już stoimy przed koniecznością ich zastosowania, musimy bardzo dokładnie przeanalizować ustawę. Prawidłowe przeprowadzenie formalności to poważne wyzwanie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, czerpiąc z ich wiedzy i doświadczenia, by w możliwie najlepszy sposób zadbać o interesy swoje, jak i pracowników. Obu stronom bowiem nie jest łatwo w tych trudnych czasach.
Dodatkowe informacje i żródło: http://www.tokarczykipartnerzy.pl/blog/zwolnienia-grupowa-w-czasach-pandemii