Choroby płuc - najczęstsze choroby układu oddechowego w PolsceGłówną funkcją układu oddechowego jest wentylacja, która polega na dostarczeniu tlenu do komórek krwi oraz usuwaniu dwutlenku węgla i pary wodnej. Niestety, choroby płuc zbierają co roku wśród Polaków ogromne żniwo - przykładowo POChP i nowotwór płuc należą do jednych z głównych przyczyn umieralności, nie tylko w naszym kraju, lecz także na świecie. Do najczęściej zaliczanych jednostek chorobowych płuc zalicza się:
-POChP
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP, z ang. COPD) to schorzenia, z którego powodu cierpi ponad 2 mln Polaków. Polega na postępującym zmniejszeniu przepływu powietrza przez oskrzela. Typowymi dolegliwościami, na które skarżą się pacjenci, są kaszel i odkrztuszanie plwociny, duszności, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej. Głównym czynnikiem chorobotwórczym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest nałogowe palenie papierosów. U seniorów po 65. r.ż. bardzo często dochodzi do zaostrzenia POChP.
-nowotwór płuc
Rak płuc to bardzo podstępne schorzenie, które często daje objawy dopiero w zaawansowanym stadium, gdy zwykle jest już za późno na całkowite wyleczenie. Z tego powodu trudno wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju. Najczęstsze symptomy nowotworu płuc to kaszel, u 30% chorych towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Inne oznaki raka płuc to duszności i świszczący oddech oraz chrypka. Niestety, ta poważna choroba płuc ma bardzo złe rokowania, 5-letnia przeżywalność dotyczy tylko 10% chorych (większość pacjentów z zaawansowaną chorobą nie kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego). W 90% przypadków rozwój tej jednostki chorobowej ma związek z nałogowym paleniem tytoniu.
-sarkoidoza
Sarkoidoza atakuje układ immunologiczny organizmu, grudki zapalne (tzw. ziarniniaki) obejmują najczęściej płuca i węzły chłonne, choć mogą zaatakować również inne narządy. Przyczyna choroby nie jest znana. Na sarkoidozę najczęściej chorują osoby między 20. a 40. rokiem życia. Jak rozpoznać sarkoidozę? Choroba może przebiegać bezobjawowo lub dawać tzw. objawy ogólne: utrata apetytu i masy ciała, osłabienie, zmęczenie, podwyższona temperatura, złe samopoczucie. W przypadku sarkoidozy płuc zwykle występuje kaszel, duszności oraz świszczący oddech. Ze względu na nieznaną przyczynę, u chorych na sarkoidozę stosuje się jedynie leczenie objawowe.
Przyczyny chorób płuc
Dym papierosowy (wdychany czynnie oraz biernie), zanieczyszczenia powietrza, pyły i substancje chemiczne w miejscu pracy to główne czynniki wywołujące choroby płuc. Inną możliwą przyczyną problemów zdrowotnych tych parzystych narządów są uwarunkowania genetyczne (np. w przypadku mukowiscydozy) oraz alergeny (np. kurz i roztocza, sierść zwierząt w przypadku astmy).
Choroby płuc a profilaktyka. Jak dbać o płuca?
W wielu przypadkach choroby płuc (szczególnie w zaawansowanym stadium) drastycznie pogarszają jakość codziennego życia chorych. Jak zapobiegać problemom zdrowotnym z układem oddechowym? Podstawą są działania polegające na zwalczaniu nałogu palenia papierosów (w tym biernego narażenia na wpływ dymu tytoniowego). Należy bezwzględnie unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Warto też przestrzegać zasad zdrowego trybu życia, dbać o zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną.
Centrum Medyczne Synexus oferuje osobom ze zdiagnozowaną POChP darmowe badania oraz konsultacje medyczne. Pacjenci, którzy spełniają odpowiednie kryteria, mogą zostać uczestnikami badań klinicznych nowych preparatów leczniczych oraz terapii, przyczyniając się do rozwoju możliwości, jakie daje chorym na choroby płuc współczesna medycyna.