Dzięki zaangażowaniu żołnierzy z rzeszowskiego i niżańskiego batalionu lekkiej piechoty 3.PBOT, do kombatantów dostarczane są posiłki, zakupy, leki i pomoc. To właśnie samotność w tym czasie doskwiera najbardziej, dlatego jak często podkreślają sami żołnierze podziemia niepodległościowego, najważniejsze jest dla nich spotkanie, rozmowa i kontakt z wolontariuszami i żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.
Organizatorami akcji #ObiadyDlaBohaterów jest "Fundacja nie zapomnij o nas", "Stowarzyszeniem Odra-Niemen", "Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego" oraz Federacja Patriotyczna.
- P odczas rozmów nasi kombatanci często podkreślają że dzięki odwiedzinom i udzielanemu wsparciu zarówno przez osoby z wolontariatu, żołnierzy WOT czy przedstawicieli Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, czują że nie są i nigdy nie zostaną zapomniani. My jako ostatnie pokolenie które ma zaszczyt poznać, porozmawiać z naszymi Bohaterami, którzy niejednokrotnie na ołtarzu wolności złożyli wielką ofiarę jesteśmy zobowiązani, aby choć w małym stopniu odwdzięczyć się za to że dziś żyjemy w wolnej Polsce, możemy swobodnie uczyć się, pracować i żyć - relacjonuje Krystian Fila koordynator akcji na Podkarpaciu.
Wsparcie seniorów i kombatantów to jeden z priorytetów 3. PBOT realizowany obecnie przez żołnierzy w ramach operacji "Trwała Odporność".
- Od początku pandemii żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT są zaangażowani w dostarczanie posiłków dla naszych kombatantów i osób starszych na terenie całego Podkarpacia - mówi płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich terytorialsów - dziś też jesteśmy z naszymi bohaterami. Z wigilijną Kolendą wyruszył nasz kapelan z Niska. Aktualnie żołnierze dostarczają 14 posiłków na terenie Rzeszowa, Łańcuta oraz powiatu niżańskiego. Jesteśmy również otwarci na indywidualne potrzeby kombatantów. Są to osoby starsze, o które szczególnie musimy zadbać, by zostali w domach i unikali kontaktów z potencjalnymi nosicielami COVID-19.
***
Wsparcie seniorów było pierwszym zadaniem jakiego podjęli się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej po pojawieniu się pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. Działania te są prowadzone już od 6 marca. Pomoc dla seniorów i kombatantów jest realizowana najczęściej przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi lub poprzez telefoniczne pozyskanie informacji przez koordynatorów z brygad i batalionów.