Od czego zazwyczaj zaczynają się wszystkie sprawy spadkowe
Każda osoba będąca spadkobiercą ma 6 miesięcy na określenie, co chce zrobić ze spadkiem. Do wyboru - trzy możliwości. Przyjęcie spadku wprost, z czym wiąże się przejęcie przez spadkobiorcę wszelkich praw, obowiązków oraz zobowiązań wchodzące w skład spadku. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza - w takim wypadku spadkobiorca przejmuje również długi, ale tylko do wysokości wartości masy spadkowej. Wtedy potrzeba jest wykazać dla wierzycieli, co wchodzi w skład spadku. Oraz wreszcie odrzucenie spadku, czyli wyłączenie się z dziedziczenia spadkobiorcy. W takim przypadku, spadek przechodzi na nasze dzieci, które też muszą ewentualnie go odrzucić.
Spadkobiorca może złożyć odpowiednie oświadczenie przed notariuszem lub w sądzie.
Czy zawsze występuje postępowanie spadkowe?
Nie każdy spadkobierca widzi potrzebę przeprowadzenia postępowania spadkowego. Nie mniej jednak, prędzej czy później, okazuje się, że sprawy spadkowe trzeba uporządkować. Więc najlepiej zrobić to od razu.
Zazwyczaj usługi prawne będą nam potrzebne, gdy w skład masy spadkowej będą wchodziły pieniądze na rachunkach bankowych, nieruchomości czy też samochody. Pomimo że jest się spadkobiercą to niestety, bez stwierdzenia spadku nie można rozporządzić majątkiem osoby zmarłej.
Pierwszym z kroków w drodze załatwienia spraw spadkowych, jest potwierdzenie bycia spadkobiercą. Można to zrobić na dwa sposoby.
1.Każda osoba uważająca się za spadkobiercę bądź osobę, która może wskazać spadkobierców, może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie. Należy to zrobić w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca ostatniego zamieszkania osoby zmarłej. Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić wcześniej niż po 6 miesiącach od śmierci spadkodawcy lub gdy wszyscy spadkobiercy złożyli oświadczenia.
2.Niemniej, jednak kiedy spadkobiercy są zgodni, można załatwić sprawę u notariusza, który sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Efekt jest taki sam, jaki daje prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku. Usługi notariusza są bardziej kosztowne niż postępowanie sądowe. Poza tym wszyscy spadkobiercy muszą stawić się w kancelarii notarialnej jednocześnie.
Podział masy spadkowej
Masa spadkowa jest majątkiem wspólnym wszystkich spadkobierców. Dział spadku jest formą podziału tego majątku na poszczególnych spadkobierców w taki sposób, by każdy mógł samodzielnie dysponować swoją częścią.
Podział może nastąpić z obopólną zgodą wszystkich spadkobierców w formie aktu notarialnego. Bądź poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do sądu. Wniosek taki do sądu może skierować każdy ze spadkobierców.
Pomoc kancelarii radcy prawnego
Zawsze warto skorzystać z usług kancelarii prawnej w zakresie spraw spadkowych. Często z pozoru proste, okazują kryć w sobie wiele zawiłości, które w porę nieodkryte, niosą za sobą określone konsekwencje na przyszłość.
Do bardzo trudnych spraw spadkowych, należą sprawy obejmujące zachowek lub skomplikowany testament.
Usługi prawne w zakresie spraw spadkowych świadczy LEGAL.F KANCELARIA Paulina Fiejdasz Radca Prawny https://legalfkancelaria.pl/oferta/sprawy-spadkowe. Tam można uzyskać niezbędną pomoc w omawianym wyżej zakresie.