Minimalna prędkość internetu
Czasy kiedy podczas ładowania strony internetowej można było przygotować sobie posiłek, bezpowrotnie minęły. Minimalna prędkość łącza, czyli taka, która umożliwia swobodne korzystanie z internetu to 10Mb/s - wówczas moglibyśmy sprawdzać pocztę i przeglądać strony (ze stosunkowo niewielką liczbą obrazków). Niemniej, jednak jeśli zależy nam na tym, żeby korzystać z pełni możliwości, jakie daje nam współcześnie internet, to jego prędkość powinna wynosić minimum 50Mb/s (przy jednej osobie).
Przy wyborze prędkości internetu warto uwzględnić kilka czynników w tym m.in. liczbę osób korzystających z usług sieciowych oraz sposób ich wykorzystywania. Mniejsza prędkość łącza będzie potrzebna seniorom, którzy od czasu do czasu przeglądają strony www, a większa np. grupie studentów, którzy korzystają z Internetu codziennie. Niska prędkość internetu będzie szczególnie uciążliwa dla fanów gier online, a także pasjonatów filmów i seriali w najwyższej jakości. Takie platformy streamingowe jak np. Netflix czy HBO GO wymagają stabilnego i szybkiego łącza internetowego.
Szybkość pobierania i wysyłania danych
Przy wyborze dostawcy internetu warto pamiętać, że korzystanie z niego opiera się nie tylko na pobieraniu danych, ale również na ich wysyłaniu. Drugi z wymienionych parametrów jest szczególnie istotny jeśli pracujesz z domu i zależy Ci na przesyłaniu ciężkich plików w jak najkrótszym czasie. Co ciekawe, spore grono dostawców internetu oferuje tzw. łącze asymetryczne, co oznacza, że prędkość pobierania danych (download) jest znacznie wyższa niż prędkość wysyłania danych (upload).
Prędkość wysyłania danych traktowana jest zazwyczaj jako ten mniej ważny parametr. Nie jest to jednak słuszne, ponieważ parametr ten wpływa na prędkość pobierania danych, zwłaszcza jeśli szerokość pasma jest bardzo ograniczona.
Internet światłowodowy
Internet światłowodowy, jest obecnie najnowocześniejszą technologią przesyłania i odbierania danych. Wobec tego, jak można się domyślać pod względem prędkości i stabilności znacznie przewyższa on tradycyjne łącze. Wśród licznych zalet internetu światłowodowego na pierwszym miejscu należy wskazać przede wszystkim: szybkość, która umożliwia oglądanie filmów w jakości 4K, przesyłanie ciężkich załączników czy granie w wymagające gry online. Dodatkowo wybierając sygnał transmitowany przez światłowód masz pewność, że łącze będzie stabilne niezależnie od warunków atmosferycznych.
Sieć światłowodowa stale się rozwija i nie ulega wątpliwości, że oferuje ona nam największe możliwości, a także zapewnia najlepszą jakość i szybkość połączenia. Obecnie wiele gospodarstw domowych zwłaszcza w mniejszych miejscowościach nie ma dostępu do internetu światłowodowego. W takiej sytuacji pozostaje nam wybór tradycyjnego łącza o prędkości dostosowanej do potrzeb. Wówczas warto postawić na renomowanego dostawcę usług sieciowych.
Podsumowując, im większa prędkość łącza, tym lepiej - jednakże lepiej wybrać pakiet internetu dostosowany do swoich potrzeb. W praktyce oznacza to, że jeśli ograniczamy się wyłącznie do przeglądania stron www na jednym urządzeniu, to zdecydowanie nie ma sensu wybierać najdroższego pakietu z oferty dostawcy. Z kolei, jeśli z internetu korzystamy codziennie na różnych urządzeniach, a dodatkowo z tego samego łącza korzystają również inni domownicy, to wtedy zdecydowanie warto pokusić się o internet domowy bez limitu danych.