Spotkanie otworzył przewodniczący Stowarzyszenia, marszałek Władysław Ortyl. Do Arłamowa przyjechało kilkudziesięciu członków gremium: prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów z Podkarpacia. Obecni byli także parlamentarzyści oraz przedstawiciele resortu finansów, Banku Gospodarstwa Krajowego, spółek Skarbu Państwa, urzędów centralnych i regionalnych.
-Bardzo się cieszę, że możemy się znów spotkać w szerokim gronie. To był trudny okres dla nas wszystkich. Mimo wielu przeciwności samorządy podkarpackie bardzo dobrze się rozwijają, aplikują o środki. Jadąc tutaj, na konferencję, właściwie z każdej strony obserwowaliśmy nowe drogi lub ich budowę. Dziś rozmawiamy o trudnych sprawach, o których dyskutuje się w przestrzeni publicznej. Wiele informacji o Polskim Ładzie w trakcie tej konferencji przedstawili eksperci, wiele wątpliwości zostało rozwianych - mówił marszałek Władysław Ortyl.
Polski Ład
Samorządowców interesowała tematyka związana z "Polskim Ładem" gdyż w przestrzeni publicznej pojawia się mnóstwo sprzecznych informacji. Na ten temat mówił Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, który poruszył kwestię nowego systemu finansowania samorządów.
-Jednostki samorządu terytorialnego nie stracą na "Polskim Ładzie". W 2021 roku JST otrzymają dodatkowo 8 miliardów złotych, podzielonych algorytmem opartym na obiektywnych danych. Pieniądze będą mogły wydawać w tym lub przyszłym roku, zgodnie ze swoimi potrzebami. W 2021 roku samorządy otrzymają także 4 miliardy złotych na wsparcie inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Środki będą dzielone wg. algorytmu i zostaną przekazane do gmin jako uzupełnienie subwencji ogólnej - tłumaczył Czernicki. Ekspert ministerstwa w przerwie obrad, rozmawiał jeszcze w kuluarach z samorządowcami o rozwiązaniach "Polskiego Ładu" -Jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają dodatkowe pieniądze w postaci zwiększonej subwencji rozwojowej. Dochody JST będą mniej podatne na wahania gospodarcze i zmiany prawne. Subwencja rozwojowa zapewni bardziej równomierne zasilenie budżetów samorządowych - mówił Łukasz Czernicki.
O założeniach tych mówił także poseł Andrzej Szlachta, który jest zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Przedstawił wiele szczegółów związanych z pracami nad budżetem państwa na 2022 rok. O rolniczych inicjatywach mówiła z kolei poseł Teresa Pamuła m.in. o nowej ustawie, która umożliwi rolnikom w jednym ustalonym miejscu sprzedawać swoje produkty bezpośrednio klientom.