W maju przyszłego roku uczniowie III klas liceów ogólnokształcących zmierzą się z nową formułą egzaminu dojrzałości.
W 2015 roku matura składać będzie się z części pisemnej i ustnej. W części pisemnej uczniowie obowiązkowo przystąpią minimum do czterech egzaminów, tj.: z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz dowolnie wybranego przedmiotu, który zdawać będą na poziomie rozszerzonym. Chętni będą mogli wybrać więcej dodatkowych przedmiotów (maksymalnie 5).
Część ustna to dodatkowe dwa egzaminy: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Ten z języka polskiego nie będzie miał już, jak dotychczas, formy prezentacji. W zamian uczniowie losować będą tematy przygotowane przez CKE, na które wygłaszać będą kilkuminutowe monologi.
Nauka do matury przeprowadzonej według nowych zasad ma w lepszy sposób przygotować uczniów do podjęcia dalszej edukacji lub pracy. CKE podczas układania arkuszy egzaminacyjnych większą uwagę zwróci na sprawdzenie umiejętności analizy informacji pochodzących z różnych źródeł, przetwarzania ich oraz porównywania ich treści, ale również na zdolność wnioskowania czy stawiania hipotez.
Aby uczniowie mogli w jeszcze lepszy sposób zapoznać się z nową formułą egzaminu, w szkołach średnich przeprowadzane są matury próbne. Rozpoczęły się one dzisiaj egzaminem z języka polskiego. Jutro maturzyści zmierzą się z matematyką, pojutrze z językiem obcym nowożytnym. W czwartek przystąpią do sprawdzianu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W piątek - egzamin próbny dla osób zdających maturę z języka mniejszości narodowych.
A jak maturzyści z powiatu łańcuckiego poradzili sobie w ubiegłym roku szkolnym? Pisaliśmy o tym w artykule : Są już wyniki matur dla powiatu!.