Główne przyczyny
W przypadku łuszczycy nie da się jednoznacznie stwierdzić, co ją wywołało. Lekarze są jednak zdania, że u około 30% pacjentów ma ona podłoże genetyczne, czyli jest dziedziczona od rodziców (prawdopodobieństwo wynosi 25%, zwłaszcza jeśli matka lub ojciec zachorowali w młodym wieku). Kolejne istotne przyczyny to przewlekły zespół metaboliczny, zaawansowana cukrzyca, ostra infekcja wskutek ataku paciorkowca lub gronkowca, a także dna moczanowa. Niekiedy natomiast łuszczyca pojawia się dlatego, że ktoś spożywa nadmiernie dużo napojów alkoholowych, pali nałogowo papierosy, przyjmuje konkretne leki (antymalaryczne, przeciwzapalne, beta-blokery, kortykosteroidy itp.), odczuwa ogromny stres w pracy czy znajduje się w okresie menopauzy (dotyczy to jedynie kobiet). Jak zatem widzimy, powodów zaistnienia omawianej choroby może być cała masa.
Powszechne rodzaje schorzenia
Istnieją różnorodne typu łuszczycy, z których każdy posiada określone objawy i wymaga nieco innego leczenia. Najczęściej mamy do czynienia z odmianą zwykłą, zwaną inaczej plackowatą (80-90 % pacjentów). Odznacza się ona okrągłymi albo owalnymi plamami pokrytymi grubą łuską w kolorze białym, ewentualnie srebrzystym. Nieestetyczne zmiany koncentrują się przede wszystkim na nogach, ramionach, kolanach, plecach oraz głowie. Mogą też pojawić się na samej twarzy, stopach, a nawet brzuchu. Nierzadko towarzyszy im spędzenie i delikatne krwawienie. Popularna jest ponadto łuszczyca krostkowa, objawiająca się czerwonymi grudkami wydzielającymi ropę. Występuje przeważnie na dłoniach i stopach, choć zdarza się, że zajmuje całe ciało. Na uwagę zasługuje również odmiana kropelkowata (na głowie, tułowiu, kończynach), wysiękowa (dotyczy fałdów skórnych i obszarów intymnych), odwrócona i stawowa.
Stosunkowo rzadkie wersje łuszczycy
U dosyć niewielkiej grupy osób pojawia się tzw. erytrodermia łuszczycowa, będąca zdecydowanie najcięższą postacią choroby. Jej wyróżnikiem są ogniste zaczerwienienia, które do złudzenia przypominają klasyczne poparzenia ogniowe. Pozostałe istotne symptomy to intensywny świąd, bardzo wysokie tętno oraz niemożność utrzymania normalnej temperatury ciała (chroniczne gorączki i ataki zimna). Przyczyną może być m.in. ciężkie oparzenie słoneczne lub poważna infekcja. Nieleczona erytrodermia prowadzi zazwyczaj do zapalenia płuc i niewydolności mięśnia sercowego. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o łuszczycy paznokci, charakteryzującej się nieregularnymi wgłębienia w płytce, nadmierną jej kruchością, rozwarstwieniem paznokci i żółto-brązowymi plamkami. Często jest ona mylona ze zwykłą grzybicą.
Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.centrumluszczycy.pl/