Konferencja poświęcona jest nowym formom edukacji, stąd jej tytuł - "Edukacja dla dziedzictwa i rozwoju". Wśród tematów, które zostały poruszone pierwszego dnia wydarzenia, znalazła się kwestia wychodzenia muzeów poza ich tradycyjną przestrzeń wyznaczoną murami budynków.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane założenia programu "Muzeum w przestrzeni Markowej", po których nastąpiła debata dotycząca funkcjonowania muzeum, jako otwartej placówki, wychodzącej w otaczającą ją przestrzeń.
-Muzeum w przestrzeni otwartej, zawsze lepiej służy edukacji, przekazowi. Nie możemy zamykać się do ścian, do sal, tylko i wyłącznie do wystaw. Musimy podążać za pewnym przekazem, za pewną historią, a to się da w Markowej zrobić, także w innych podkarpackich muzeach - mówił w Markowej marszałek Władysław Ortyl.
W dyskusji marszałek Ortyl mówił także o procesie wychowania i edukacji, prowadzonym przez placówki muzealne. Podkreślił, że ta strategiczna działalność muzeów jest szczególnie ważna dla młodych ludzi, którzy powinni posiadać rzetelną wiedzę o naszej historii.
Marszałek podsumował także zakończone obchody 5-lecia działalności Muzeum w Markowej.
-To dzieło, które zostało rozpoczęte przed kilku laty, zmierza w dobrym kierunku, ciągle się rozwija, osadza w rzeczywistości markowskiej. I o to nam chodziło, żeby to nie była zamknięta instytucja, ale wpisana w Markową, w jej przestrzeń, przyrodę i mieszkańców - mówił marszałek.
Dziś 19 maja konferencja odbędzie się w Zarzeczu, gdzie uczestnicy spotkania będą rozmawiać o historii i perspektywach rozwoju tamtejszego Muzeum Dzieduszyckich. Zaplanowana jest także debata programowa "Edukacja dla dziedzictwa i rozwoju".
Konferencja jest także uhonorowaniem działalności Izabeli Dzieduszyckiej, która jak podkreślił marszałek wniosła wiele dobrego do przestrzeni naszego regionu podejmując liczne działania społeczne, między innymi na rzecz rozwoju edukacji.