Wystarczy przejrzeć ogólnopolskie portale rekrutacyjne, by stwierdzić, że obfitują one w ogłoszenia o pracę dla inżynierów, zwłaszcza w branży budowlanej. Niestety z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że między 2016 a 2019 rokiem, na studia z budownictwa zdecydowało się o 15 proc. mniej osób niż zazwyczaj. Dane z dwóch ostatnich lat są bardziej pocieszające. Wciąż oznacza to jednak, że pracodawcy, poszukujący inżynierów w tej dziedzinie, będą musieli zadbać o atrakcyjne środowisko i oferty pracy dla specjalistów. Raport ?Młodzi inżynierowie 2022? przeprowadzony przez agencję doradztwa personalnego HRK, specjalizującą się m.in. w rekrutacjach w sektorze budownictwa, przybliża plany i oczekiwania zawodowe kandydatów. Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Polskim Towarzystwem Politechnicznym i Polskim związkiem Pracodawców Budownictwa oraz objęło absolwentów i studentów kierunków ściśle związanych z budownictwem.
Jakie wykształcenie i doświadczenie posiadają młodzi inżynierowie?
Wśród badanych 77 proc. stanowiły osoby posiadające wykształcenie z zakresu budownictwa, 13 proc. z inżynierii środowiska, a 2 proc. z inżynierii elektrycznej. Bardzo dobrą informacją dla pracodawców jest fakt, że aż 80 proc. ankietowanych zdobyło pierwsze doświadczenie zawodowe jeszcze w trakcie studiów. Cieszy również to, że w przypadku większości, czyli 44 proc., jest to ponad dwuletnie doświadczenie. Świadczy to o tym, że młodzi inżynierowie wcześnie rozpoczynają karierę zawodową, a wchodząc na rynek pracy, mają już do zaoferowania nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną. To także cenna informacja dla wszystkich kandydatów poszukujących zatrudnienia i atrakcyjnych ofert pracy.
Oferty pracy dla inżynierów - najbardziej atrakcyjne branże
Z badania ?Młodzi inżynierowie 2022? wynika, że najbardziej atrakcyjnymi kierunkami rozwoju kariery zawodowej jest projektowanie oraz realizacja inwestycji budowlanych. Wskazało je odpowiednio 36 oraz 29 proc. ankietowanych. Na dalszych pozycjach uplasowało się zarządzanie w budownictwie (16 proc.) oraz nadzór inwestorski (13 proc.). Zarządzanie nieruchomościami, praca w laboratorium, zatrudnienie u dostawcy materiałów czy maszyn budowlanych, cieszą się najmniejszym zainteresowaniem. Z jednej strony dla pracodawców z tych dziedzin może to oznaczać mniejszą responsywność na ogłoszenia o pracę i większy wysiłek włożony w procesy rekrutacyjne. Z drugiej strony świadomość najbardziej deficytowych branż jest doskonałą informacją dla inżynierów, którzy poszukują swojej niszy lub są gotowi się przebranżowić.
Oferty pracy dla specjalistów, inżynierów znajdziesz na: https://hrk.pl/pl/oferty-pracy