Franciszek Frączek (1908 - 2006) to postać nietuzinkowa. Podczas studiów na krakowskiej ASP związał się ze Szczepem Rogate Serce - grupą zbuntowanych artystów, którzy inspiracji szukali w sztuce ludowej i mitologii słowiańskiej. Frączek przez całe życie pozostał wierny idei Szczepu, ale stworzył swój własny, niepowtarzalny styl. Był nie tylko malarzem, ale także pisarzem i etnografem - amatorem. Widział zagrożenia jakie niesie cywilizacja, przerażała go degradacja środowiska naturalnego. Twórca kierował się maksymą: " Jeżeli zgubiłeś drogę i chcesz ją odnaleźć, posłuchaj tętna tej ziemi. Jeśli ogłuchłeś na jej głos, szukaj jej w mitach ludu". Był znany pod pseudonimem "Słońcesław z Żołyni", który przyjął podkreślając miejsce swojego pochodzenia. Jednak większość dorosłego życia spędził w Krzemienicy.
- Chcemy przypomnieć "Słońcesława" młodzieży. Przekazać im to, czego uczył, co prezentował. Za pośrednictwem tej niezwykłej postaci chcemy zaangażować młodzież w działania kulturalne - mówi Jolanta Superson z Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji, koordynatorka projektu.
Zajęcia poprowadzą profesjonalni instruktorzy. Natalia Koza jest edukatorską i reżyserką teatralną. Pracuje w rzeszowskim Teatrze Maska, a w Czarnej prowadzi Teatr Hybrydowy. Jadwiga Leńczyk była trenerką w Zespole Tanecznym "Iskierka". Prowadziła zajęcia taneczne w Ośrodku Kultury w Krzemienicy. Uczestniczyły w nich dzieci z całej gminy Czarna. Bartosz Nalepa to artysta plastyk. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat "Srebrny Czworokąt" 2015. Ośrodek Kultury w Krzemienicy użyczył mu jedno ze swoich pomieszczeń na pracownię, a w ubiegłe wakacje Bartosz prowadził tam zajęcia plastyczne dla dzieci.
Na początek… trójwymiarowe obrazy "Słońcesława"
Warsztaty teatralne i plastyczne odbędą się w Ośrodku Kultury w Krzemienicy, a taneczne - w Ośrodku Kultury w Czarnej. Wezmą w nich udział dzieci i młodzież w wieku 7 - 16 lat, z terenu całej gminy. Zajęcia rozpoczną się w sierpniu, a rekrutacja uczestników właśnie trwa.
- Na początku wprowadzimy uczestników w świat obrazów Franciszka Frączka, w supernowoczesny sposób. Mateusz Kot przygotuje wizualizację obrazów w technice 3D, a dzieci będą oglądać je przez specjalne okulary - opisuje koordynatorka projektu.
Projekt zakończy się przedstawieniem, opartym na motywach zaczerpniętych z twórczości Franciszka Frączka. Sztuka zostanie wystawiona w Krzemienicy, w pierwszej połowie października.
Projekt "W słowiańskim świecie Słońcesława" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje. Edycja 2022".