Przygotowanie ziemi pod zabudowę
Na samym wstępie przed rozpoczęciem prac warto zainwestować w ogrodzenie terenu budowy. Dotyczy to zarówno mniejszych projektów, np. domku na działce, jak i średnich oraz dużych inwestycji. W przypadku tych ostatnich ze względów bezpieczeństwa wyznacza się również drogi budowlane i pozostałe ciągi komunikacyjne. Wyznacza się również miejsce na składowanie materiałów budowlanych.
W zależności od tego, z jakim rodzajem terenu ma się do czynienia, kolejnym etapem będzie usuwanie wszelkich przeszkód. Najczęściej oznacza to wycinkę drzew i krzewów, ale może się również wiązać z demontażem istniejącego obiektu lub bardziej skomplikowanymi pracami związanymi ze zmianą przebiegu ciągów podziemnych. Należy pamiętać o tym, że czynności te wymagają uzyskania odpowiednich pozwoleń.
Wyrównanie terenu pod budowę domu
Kolejnym etapem przygotowań pod budowę jest wypoziomowanie i wyrównanie terenu. Po uzyskaniu odpowiedniej głębokości dla warunków zabudowy fundamentowej grunt należy odpowiednio zagęścić. Rozwiązaniem są zagęszczarki do gruntu - specjalistyczne urządzenia budowlane, które poprzez wibracje utwardzają grunt, zwiększając tym samym jego masę. To podstawowe narzędzia do przygotowywania fundamentów, które zapewniają stabilne i twarde podłoże pod budowę.
Zagęszczarki do gruntu mogą występować w wielu różnych rodzajach. Ze względu na sposób prowadzenia wyróżniamy narzędzia manualne, automatyczne i półautomatyczne. Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na typ i moc silnika oraz wymiary całkowite. Firmy budowlane powinny z kolei sprawdzić szczegółowe parametry takie jak wydajność zagęszczania, ergonomię użytkowania (łatwość manewrowania) i sposób sterowania.