-Zdrowe odżywianie nie jest zarezerwowane tylko dla osób chcących schudnąć. Prawidłowe nawyki żywieniowe pozwalają nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale stanowią także profilaktykę w przypadku wielu chorób, zarówno tych, które mogłyby się pojawić już teraz, jak i tych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. - mówi mgr Izabela Glac - Jako dietetyk kliniczny wiem, że zdrowe odżywianie naprawdę nie musi być trudne, to my sami je utrudniamy, narzucając sobie nadmierne restrykcje żywieniowe bez wyraźnej przyczyny zdrowotnej, kiedy tak naprawdę na początek wystarczy wprowadzić kilka zmian w swoim dotychczasowym sposobie odżywiania. -
Oto kilka podstawowych zasad zdrowego żywienia:
1. Jedz produkty pełnoziarniste - ciemne pieczywo, makaron pełnoziarnisty, kasza gryczana itd. mają wyższą zawartość witamin i składników mineralnych, zapewniają większe uczucie sytości i nie powodują tak dużych wahań poziomu glukozy we krwi, jak produkty otrzymywane z oczyszczonej mąki.
2. Zachowaj odstępy między posiłkami - podczas przerw między posiłkami po ok. 3 godzinach uruchamia się kompleks MMC potocznie nazywany "gospodynią jelit". Jego zadaniem jest oczyszczenie jelita z niestrawionych resztek. Jedząc ciągle jakieś przekąski, nawet te najdrobniejsze jak jeden cukierek sprawiamy, że kompleks ten się nie uruchamia, a niestrawione resztki zostają w jelicie, fermentują i dają nieprzyjemne objawy. Może to być także przyczyną ciągle wzdętego brzucha.
3. Im więcej kolorów na talerzu tym lepiej - kolory te oznaczają bogactwo witamin i składników mineralnych, im ciemniejszy kolor np. fioletowy lub czarny, tym większa zawartość substancji przeciwutleniających tak ważnych dla pracy mózgu, wielu układów organizmu czy wyglądu skóry.
4. Pij ok. 2 l płynów na dobę - odpowiednia ilość płynów jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dobrego samopoczucia i promiennego wyglądu skóry. Odwodniony organizm często daje znaki w postaci bólów głowy, trudności w koncentracji czy problemów z wypróżnianiem.
5. Ogranicz produkty wysoko przetworzone - są to np. słone i słodkie przekąski, dania gotowe, wyroby cukiernicze, które ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych będą powodowały duże wahania poziomu glukozy we krwi. Produkty wysokoprzetworzone są też słabo sycące i bardzo smakowite, przez co łatwiej się nimi przejadać. Jeśli pojawiają się okazjonalnie w naszym jadłospisie, to nie ma w tym nic złego, problem pojawia się wtedy, gdy te produkty w nim dominują.
-Te zasady sprawdzą się u osób zdrowych, w przypadku współistnienia różnych chorób jak np. refluks, problemy jelitowe czy inne choroby, zasady żywienia mogą ulec modyfikacji. W tym przypadku najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego dietetyka. Taką pomoc oferuję również w mojej poradni dietetycznej Przystań Zdrowia - podsumowuje dietetyk kliniczny, mgr Izabela Glac