Jak działają panele fotowoltaiczne?
Przed wyborem paneli fotowoltaicznych warto, przynajmniej na poziomie podstawowym, poznać zasady działania tej technologii. Moduły fotowoltaiczne są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które zmieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wytworzony w ten sposób prąd stały przepływa przez inwerter, który zamienia go na prąd przemienny. Prąd w takiej formie trafia do gniazdek elektrycznych i może zostać użyty do zasilania urządzeń elektrycznych w domu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?
Wybierając panele fotowoltaiczne, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, trzeba ustalić, jakie jest zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym. W ten sposób będziemy mogli dobrać odpowiednią moc paneli, a co za tym idzie - wielkość całej instalacji. Następnie należy zastanowić się, gdzie zostaną umieszczone moduły. Najczęściej montuje się je na dachu, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Kolejną kwestią jest rodzaj paneli, czyli technologia, jaka została w nich wykorzystana.
Dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej
Dobór mocy paneli fotowoltaicznych jest kluczowy dla efektywności całego systemu. Aby dobrze wyznaczyć moc, jaką powinna mieć instalacja fotowoltaiczna, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki. Pierwszym z nich jest analiza rocznego zapotrzebowania energetycznego domu. Aby to zrobić, wystarczy sprawdzić historię rachunków za prąd.
Drugim czynnikiem jest indywidualny cel, jaki chcemy osiągnąć, zakładając instalację fotowoltaiczną. Należy zastanowić się, czy wolimy, aby panele wytwarzały mniej czy więcej prądu niż jest to potrzebne. Dokładne oszacowanie jest trudne i należy liczyć się z ewentualną nadwyżką lub niedomiarem. Lekkie nadwyżki są korzystne, ponieważ mogą one zostać wykorzystane w czasie, kiedy efektywność paneli jest niższa. Z drugiej strony, instalacja ze zbyt dużą mocą jest bardziej kosztowna i okres zwrotu inwestycji zostaje wydłużony.
Wybór rodzaju paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne można podzielić na: polikrystaliczne, monokrystaliczne i cienkowarstwowe, przy czym dwa pierwsze rodzaje są najpopularniejsze. Panele monokrystaliczne są najbardziej wydajne. W tej technologii wykorzystuje się całe, jednolite kryształy krzemowe. Przykładem tego typu paneli są panele fotowoltaiczne Longi, dostępne w sklepie internetowym Elus - https://sklep.elus.pl/panele-fotowoltaiczne,2,636629. Panele polikrystaliczne są natomiast tańsze, chociaż mniej wydajne od monokrystalicznych. Przy wyborze rodzaju paneli należy zastanowić się, która inwestycja szybciej się zwróci.