Czym jest wieża kontroli łańcucha dostaw?
Wieża kontroli łańcucha dostaw to cyfrowe narzędzie, które pozwala łatwiej i sprawniej monitorować procesy toczące się w ramach supply chain. Tego rodzaju platformy korzystają nowoczesnych technologii jak internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja czy big data, by ułatwiać organizację, upraszczać planowanie i dostarczać pożądane informacje na temat każdego etapu łańcucha dostaw niemalże w czasie rzeczywistym. Na podstawie dostępnych danych mogą one również tworzyć prognozy i znajdować procesy wymagające interwencji.
Wieże kontroli muszą gromadzić i przetwarzać ogromną ilość danych, żeby z ich pomocą możliwe było uzyskanie jak najpełniejszego obrazu sytuacji na dowolnym odcinku łańcucha dostaw. W tym celu potrzebna jest także konsolidacja danych z pozostałych programów używanych od monitorowania i zarządzania logistyką, na przykład z systemu planowania zasobów (ERP) czy systemu zarządzania produkcją (MES). Pozyskując i przetwarzając informacje z przestrzeni składowania zapasów, wieże kontroli mogą współpracować na przykład z systemem zarządzania magazynem (WMS).
Funkcje wieży kontroli łańcucha dostaw w magazynie
Wieża kontroli łańcucha dostaw korzystnie wpływa na wydajność pracy magazynu. Z jej pomocą można szybko zyskać wgląd w kluczowe informacje związane z procesami składowania i kompletacji zamówień. Odpowiednio zaprojektowany i wdrożony panel kontroli dostarczy przejrzysty ogląd sytuacji i poinformuje na temat aktualnych stanów magazynowych. Wieża ułatwi także tworzenie krótko - i długoterminowych prognoz dotyczących np. wyczerpania zapasów czy czasu potrzebnego do realizacji określonego procesu. Dzięki dostarczanym przez nią informacjom można również łatwiej tworzyć strategie optymalizacyjne dla określonych procesów lub ustalać sposoby zmniejszenia kosztów operacji magazynowych.
Cyfryzacja w nowoczesnych magazynach
Liczne korzyści ze stosowania wieży kontroli łańcucha dla pracy magazynu sprawiają, że coraz więcej biznesów rozważa wdrożenie tego rodzaju rozwiązania. Dla przedsiębiorstw cyfryzacja magazynów to nie tylko szansa na istotne zwiększenie wydajności i redukcję kosztów operacji związanych ze składowaniem i kompletacją zamówień, lecz również niezmiernie istotny krok przyszłość, dzięki któremu będą lepiej przygotowani na wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej.
Digitalizacja i automatyzacja już teraz stanowią niezwykle ważne elementy obrazu współczesnej logistyki, a ich udział w łańcuchu dostaw ma tylko rosnąć. W Polsce i Europie projektowaniem i budową nowoczesnych, zaawansowanych przestrzeni przemysłowo-logistycznych zajmuje się na przykład Panattoni. W portfolio tego dewelopera można znaleźć liczne parki logistyczne, centra dystrybucyjne oraz obiekty logistyczno-przemysłowe w formule built-to-suit. Informacje na temat projektów, nad którymi obecnie pracuje Panattoni, znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci.