Jeśli cierpisz na cukrzycę, nie odmawiaj sobie podróży i korzystaj z aktywności. Możesz, a nawet powinieneś, spędzać czas tak samo, jak każdy zdrowy człowiek, jednak pod kontrolą. Nieważne, czy jesteś osobą chorą, czy nie. Każdy zagraniczny wyjazd musi być podparty ubezpieczeniem turystycznym. W przypadku cukrzyków ochrona wymaga dodatkowego rozszerzenia, które obejmuje również choroby przewlekłe.
Jak osoba chorująca na cukrzycę powinna przygotować się do wyjazdu?
Żyjąc z tą chorobą i znając już swój organizm, wiesz, jak i kiedy reagować, jeśli coś się dzieje. Mimo wszystko warto, abyś przed wyjazdem udał się do lekarza. Wyjaśni Ci on, co robić w nieprzewidzianych sytuacjach i w przypadku zaostrzenia objawów choroby oraz jakie wówczas przyjmować dawki leków. Ponadto specjalista wystawi Ci receptę na zapas przyjmowanych przez Ciebie preparatów leczniczych, abyś mógł zabrać je ze sobą w podróż. Bardzo ważne jest także wystawione przez lekarza zaświadczenie o chorobie. Musi być przetłumaczone na język angielski. Powinno składać się z informacji na temat typu cukrzycy, leczenia, przyjmowanych leków i ewentualnie korzystania z pompy insulinowej. Zanim rozpoczniesz urlop, ważne jest także to, aby Twoja cukrzyca była wyregulowana.
Środek transportu również ma znaczenie. Zarówno lot samolotem, jak i podróż samochodem, pociągiem czy autokarem wiąże się z działaniem niskiej lub wysokiej temperatury, która negatywnie wpływa na leki stosowane przy cukrzycy, np. insulinę.
Lot samolotem
Musisz mieć zaświadczenie przetłumaczone na język angielski, które będzie potwierdzeniem, że chorujesz na cukrzycę i przyjmujesz leki oraz potrzebujesz mieć przy sobie odpowiedni sprzęt. Zapakuj je do bagażu podręcznego. Przewożenie insuliny czy pasków w bagażu rejsowym, z uwagi na panujące w luku bagażowym niskie temperatury, grozi jej przemrożeniem.
Podróż samochodem, pociągiem, autokarem
W tym przypadku również konieczne jest zabezpieczenie insuliny przed wpływem temperatury. Aby nie narazić jej na działanie słoneczne, schowaj ją najlepiej do torby termicznej.
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla cukrzyka?
Dla osób cierpiących na cukrzycę i inne choroby przewlekłe zwykła polisa turystyczna nie będzie wystarczająca. Towarzystwa wymagają rozszerzenia ochrony o ryzyka związane z tego rodzaju schorzeniami. W innym przypadku, jeśli dojdzie do zaostrzenia objawów choroby, ubezpieczyciel nie udzieli poszkodowanemu pomocy.
Ważnym elementem polisy na wyjazd jest również odpowiednio wysoka suma ubezpieczenia. Pamiętaj, że wartość ta podawana jest najczęściej w złotówkach. Ulega ona wówczas przewalutowaniu. Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie. Dostosuj więc zakres ochrony do miejsca Twojej podróży oraz czasu jej trwania. Dzięki temu, jeśli będziesz wymagał opieki lekarza, kwota, na jaką się ubezpieczysz, będzie wystarczająca, aby pokryć wszystkie opłaty związane z opieką medyczną.
Dobrym rozwiązaniem jest także wykupienie ochrony NNW - ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Ochrona ta gwarantuje świadczenie w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia turystycznego, zapoznaj się z artykułem dostępnym na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne z ochroną dotyczącą chorób przewlekłych?
Koszt ubezpieczenia turystycznego dla osób chorych przewlekle jest nieco wyższy od ofert, które nie obejmują tejże klauzuli. Mimo wszystko opłata waha się w granicach kilku, kilkunastu złotych za jeden dzień ochrony.
Zobaczmy to na przykładzie 34-letniej Basi, która choruje na cukrzycę. Planuje 7-dniowy pobyt w Hiszpanii. Szuka ofert, które składają się z ochrony obejmującej koszty leczenia, NNW oraz OC. Ile zapłaci za polisę na wyjazd?
Jak widzisz na przykładzie ofert z powyższej tabeli, ubezpieczenie turystyczne to nieduży koszt. Za najtańszą ofertę Basia zapłaci niecałe 7 zł dziennie. Najdroższa i jednocześnie najbardziej rozbudowana propozycja to opłata w kwocie ponad 14 zł dziennie - dwukrotnie wyższa.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia turystycznego dla cukrzyka, zapoznaj się z artykułem dostępnym na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-turystyczne-dla-cukrzyka/. Wyjaśnia on szerzej kwestię ochrony dla osób cierpiących na ten rodzaj choroby przewlekłej.
Czy EKUZ na podróż dla cukrzyka wystarczy?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dobre rozwiązanie na zagraniczne wyjazdy. Pamiętaj jednak, że ochroną objęte są tylko kraje członkowskie UE oraz EFTA. Wyrobienie tego dokumentu jest bezpłatne. Karta gwarantuje pomoc na tych samych warunkach, co obywatelom danego kraju. Jest to więc ubezpieczenie w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Może się zatem różnić w zależności od kraju, do którego wyruszasz.
Dobrym rozwiązaniem jest dokupienie do EKUZ dodatkowej polisy na wyjazd. Będzie ona idealnym uzupełnieniem tego, czego nie ma w Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mowa tu o ochronie, która obejmuje także leczenie w placówkach prywatnych oraz transport medyczny do Polski. Dzięki temu to, czego nie otrzymasz z EKUZ, zapewni Ci polisa turystyczna.