Uruchomione w lutym br. przedsięwzięcie znalazło się wśród pięciu wyróżnionych nominacją inicjatyw w kategorii "Innowacyjne formy edukacji historycznej". Jury dokonało wyboru piątki finalistów spośród 41 zgłoszonych w tej kategorii projektów.
Istotą akcji podjętej przez autorów projektu "Na tropie zrzutowisk AK" jest ustalenie precyzyjnej lokalizacji kilkuset zrzutowisk, na których żołnierze podziemia w okresie II wojny światowej odbierali lotnicze zrzuty Cichociemnych, broni i zaopatrzenia. Znane miejsca zrzutowisk różnią się często od faktycznych miejsc odbioru zrzutów, relacje świadków też są rozbieżne i konieczna jest ich weryfikacja.
Działania w projekcie mają pionierski charakter, są okazją uczestnictwa w grze terenowej, łączą elementy badań i edukacji. Udział w projekcie to wyzwanie intelektualne, ale i doświadczenie edukacyjne - jest to przedsięwzięcie bardzo wartościowe poznawczo - projekt wymaga połączenia wiedzy historycznej, geograficznej, kartograficznej, dobrej orientacji w terenie. Adresatami projektu są pasjonaci, szczególnie mile widziana wśród uczestników jest młodzież - osoby lub organizacje zainteresowane pielęgnowaniem pamięci o działaniach zrzutowych.
Rozstrzygnięcie konkursu w formie uroczystej Gali, na którą zaproszono naszych odkrywców odbyło się 26 sierpnia br. w Pałacu Belwederskim w Warszawie. W trakcie uroczystości przeprowadzone zostały debaty historyków, miały też miejsce wystąpienia zaproszonych gości oraz koncert patriotyczny. Uczestnicy Gali mieli również możliwość zwiedzenia Belwederu.
W kategorii konkursowej "Innowacyjne formy edukacji historycznej" zwyciężyło ostatecznie Muzeum "Dom Rodziny Pileckich" w Ostrowi Mazowieckiej za zrealizowane wystawy multimedialne. Pomysłodawcy - koordynatorzy projektu "Na tropie zrzutowisk AK" otrzymali indywidualne dyplomy finalistów konkursu oraz pamiątkowe publikacje.
Gratulujemy!
Pełna informacja o projekcie i jego aktualnych osiągnięciach badawczych znajduje się pod poniższym linkiem: