Regały półkowe to ważny element wyposażenia magazynu. W zależności od specyfiki jego pracy, mogą być uzupełnieniem systemu dużych regałów paletowych lub jedynym typem mebli to składowania towarów. Ze względu na ich duże znaczenie dla funkcjonowania magazynu, wybór regałów należy dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę wielkość magazynu, tryb realizacji zamówień i rodzaj przechowywanych towarów. Jak jednak wybrać odpowiednie meble magazynowe? Które ich parametry są szczególnie istotne? Jakie znaczenie ma rodzaj powłoki ochronnej? To wyjaśniamy w kolejnych akapitach.
Regały magazynowe półkowe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Regały półkowe , jak już wspomnieliśmy, powinny być dostosowane do potrzeb magazynu. By tak się stało, konieczny jest dobór mebli o odpowiednich parametrach. Wśród nich największe znaczenie mają:
maksymalne obciążenie pojedynczej półki;
sposób montażu - wybierając regały półkowe umożliwiające szybkie złożenie i rozłożenie (najlepiej bez użycia narzędzi) ułatwi prowadzenie czynności organizacyjnych;
wytrzymałość - regały powinny być wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i promieniowania UV. Pod tym względem najlepiej wypada stal pokryta odpowiednią powłoką;
bezpieczeństwo (najlepiej potwierdzone certyfikatami);
estetyka i długotrwałe utrzymanie walorów wizualnych.
Regały półkowe do magazynu - malowane czy galwanizowane?
Regały półkowe magazynowe najczęściej wykonywane są ze stali. By zabezpieczyć ją przed korozją, producenci stosują przede wszystkim dwa rodzaje powłok. Pierwszy to farba nanoszona w procesie malowania proszkowego. Powłoki tego typu są stosunkowo tanie i umożliwiają nadanie regałom właściwie dowolnego koloru. Mają jednak pewne wady, wśród których najważniejsza okazuje się niska wytrzymałość. Farba jest podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz skrajne temperatury. W przypadku jej uszkodzenia konieczna jest jak najszybsza naprawa - w przeciwnym razie może dojść do korozji materiału i jego osłabienia.
Pod względem trwałości zdecydowanie lepiej wypadają regały z powłoką galwaniczną - np. ocynkowane. Używane jako wyposażenie magazynów są odporne na uderzenia lub upadki przedmiotów, a inwestor nie musi obawiać się powstawania uszkodzeń i konieczności przeprowadzania napraw. To zdecydowanie ułatwia ich eksploatację i zwiększa bezpieczeństwo, dając pewność co do tego, że korozja nie wpłynie na strukturę stali i nie doprowadzi np. do zarwania regału.
Odpowiednio dobrane regały półkowe to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie do przechowywania towarów, ale także inwestycja w efektywną i bezpieczną pracę magazynu. Dobór solidnych, wytrzymałych regałów z pewnością przyczyni się do optymalizacji procesów składowania, zapobiegając wypadkom oraz awariom - a więc także spowodowanymi przez nie przestojami.