Gmina Żołynia wraz z Politechniką Śląską realizuje przedsięwzięcie badawczo-edukacyjne, efektem którego będzie opracowanie koncepcji architektonicznych i urbanistycznych zagospodarowania centrum Żołyni.
Decyzja o współpracy z tym ośrodkiem akademickim zapadła na przełomie listopada i grudnia 2023 r. W dniu 18 grudnia 2024 r. radni Rady Gminy Żołynia zapoznali się z projektami zrealizowanymi przez Wydział Architektury PŚ dla samorządów Kamiennej Góry oraz Gminy Ożarowice ( "Studium koncepcyjne struktury mieszkaniowej w Kamiennej Górze" 2022 r.; "Studium transformacji współczesnej przestrzeni publicznej w kontekście Gminy Ożarowice" 2023 r.) i zaakceptowali wstępny pomysł podjęcia współpracy. List intencyjny w sprawie centrum Żołyni został podpisany wczesną wiosną 2024 r.
Przedsięwzięcie zostało podzielone na II etapy. W pierwszym, z terminem wykonania do końca czerwca br., zostaną wykonane projekty dla przestrzeni rynku w Żołyni. Etap drugi, z zakończeniem planowanym na 28 lutego 2025 r., obejmie szerszy obszar. Przewidziano w nim sporządzenie projektów koncepcyjnych poprawy jakości przestrzeni publicznej w obszarze: rynek - kompleks oświatowy - ul. Mickiewicza - targowisko gminne - kościół w Żołyni. Przedsięwzięcie obejmuje również przygotowanie monografii oraz wystaw prezentujących przygotowane projekty. Projekty opracowywane są w ramach zajęć dydaktycznych jako prace dyplomowe studentów wydziału architektury. W etapie pierwszym powstanie około pięćdziesięciu projektów, które będą stanowić podstawę do rozmów o przyszłych, planowanych rozwiązaniach przestrzenno-funkcjonalnych Żołyni. Z tak wielu propozycji będzie można wybrać rozwiązania najefektywniejsze i efektowne, co będzie bardzo korzystne dla realizacji drugiego, dłuższego etapu przedsięwzięcia, w którym uwzględnić będzie można uwagi i sugestie z pierwszego etapu. Zakłada się, że elementy wypracowanych koncepcji będą podstawą projektowania rewitalizacji ścisłego centrum Żołyni, która po wielu latach od poprzedniej modernizacji rynku dziś staje się koniecznością. Patrząc na wizjonerskie projekty należy mieć świadomość, że zmiana reprezentacyjnej części gminy będzie procesem rozłożonym na lata i wymagającym zaangażowania nie tylko samorządu, ale i mieszkańców oraz przedsiębiorców funkcjonujących w jej przestrzeni. Będzie również doskonałą okazją do rozmów o jakości przestrzeni publicznej, która jest wspólną sprawą. Koordynatorami współpracy są: - ze strony Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: dr hab. inż. arch. Beata Majerska-Pałubicka, Prof. PŚ; dr hab. inż. arch. Tomasz Wagner, Prof PŚ; ze strony Gminy Żołynia mgr Waldemar Natoński, Sekretarz Gminy Żołynia.zolynia.pl/Red