Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Muzeum-Zamek w Łańcucie świętowało 80-lecie istnienia
Pożar w Żołyni
Akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi B. z Głuchowa
Uroczyste zakończenie inwestycji
home > Start > Aktualności > Mało miodu i owocowa drożyzna
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT ŁAŃCUT
2017.05.16 09:20 | aktualizacja: 2017.05.16 09:28

Mało miodu i owocowa drożyzna

W powiecie łańcuckim przez zeszłą zimę wyginęło około 30% populacji pszczół.
Mało miodu i owocowa drożyzna
Mało miodu i owocowa drożyzna

Jak wyjaśnia Jan Sebzda prezes koła pszczelarzy Łańcut "Pasieka" są to skutki przeciągającej się zimy i chłodnej wiosny oraz niewłaściwej walki z warozą. - Pszczoła nie boi się zimy mroźnej, natomiast zabójcze dla niej są zimy łagodne, ponieważ wtedy w ciągu dnia rozluźnia się kłąb, a pszczoła, która z niego wyleci nie ma szansy na powrót z powodu szybkiego spadku temperatury - pszczoła w niskiej temperaturze (poniżej 10 st. C) krzepnie - wyjaśnia Jan Sebzda.

Na szczęście upragnione ciepło w końcu do nas zawitało, ale straty poniesione przez populacje pszczół będą długo odrabiane. Jak szacują łańcuccy pszczelarze na terenie powiatu wyginąć mogło 20-30% pszczół.

Zimna wiosna, wstrzymany przez anomalie pogodowe rozwój drzewny i przymrozki, które tej wiosny wystąpiły kilkakrotnie niosą za sobą konsekwencje w postaci dużych strat w owocach: jabłkach, czereśniach, wiśniach, truskawkach oraz wiosennym miodzie.

W ubiegłym roku z jednego ula zebrano średnio 23-25 kg miodu, czyli właśnie tyle, ile powinno się zebrać. "Dobra" rodzina pszczela, składająca się z 60-70 tys. pszczół około 3 tys. trutni, zużywa około 80 kg miodu na własne potrzeby. 20-25 kg wykrada człowiek. Zbiór miodu wiosennego w tym roku Jan Sebzda szacuje już tylko na 0-5 kg. Wszystko jednak zależy od pogody: - jeśli będzie ciepło, to przyroda lubi wszystko nadrabiać, opóźnił się np. rozwój rzepaków, które właśnie teraz kwitną - mówi.

Tej wiosny na terenie powiatu łańcuckiego nie było zgłoszeń o zatruciach ze względu na opryski. Aby ten stan utrzymać pszczelarze apelują do rolników, również tych "drobnych", aby w godzinach południowych, kiedy jest największe nasilenie lotu pszczół, nie wykonywać oprysków upraw.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Mało miodu i owocowa drożyzna, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 7294
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x