Łańcuccy policjanci apelują o ostrożność przy robieniu zakupów przez internet. Tylko w ubiegłym tygodniu do łańcuckiej jednostki zgłosiły się cztery osoby, które pomimo zapłaty, nie otrzymały zamówionego towaru.
Do łańcuckiej komendy kilka razy w tygodniu zgłaszają się osoby, które zostały oszukane podczas internetowych zakupów. Najczęściej ofiarą oszustów padają osoby kupujące telefony komórkowe. Jednak do oszustw doszło również przy zakupie klocków Lego, pampersów czy suplementów diety.
Pokrzywdzeni, pomimo wpłacenia sprzedającym pieniędzy za wystawiony towar, nie otrzymali przesyłki, ani zwrotu gotówki. Próby kontaktowania się z oferentami nie przynosiły rezultatu. Sprzedawcy nie odbierali telefonu i nie odpowiadali na e-maile.
Mechanizm takich przestępstw jest zazwyczaj podobny. Ktoś wystawia na sprzedaż rzekomo posiadany towar, inkasuje od kupującego pieniądze, czasami przesyła pocztą paczkę, w której znajduje się bezwartościowy produkt i kontakt z nim urywa się. Większość pokrzywdzonych, skuszonych atrakcyjną ceną towaru, płaci "z góry" pełną należności lub sporą zaliczkę i w ten sposób traci pieniądze.
Policjanci apelują, aby kupując przez internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. "okazją cenową" oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności:
korzystajmy ze znanych i sprawdzonych sklepów czy portali internetowych - takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji, czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących, wówczas w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych strat,
preferujmy odbiór osobisty zamówionego towaru, przesyłką kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia jej zawartości,
nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom - często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym "chwytem" wykorzystywanym przez oszustów,
zachowajmy wszystkie dokumenty związane z transakcją (dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.) przy ewentualnym zgłoszeniu przestępstwa, ułatwi to wykrycie jego sprawcy.
KPP Łańcut/Red
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Oszukani w internecie, 0 out of 5 based on 0 ratings
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
7a6-612
~ marekapn Na allegro teoretycznie jest program ochrony kupujących ale działa on tylko wtedy gdy policja podejmie jakiekolwiek kroki, zazwyczaj jednak Łańcucka policja umarza sprawę ze względuu na niską szkodliwość...
22 czerwca 2018
+2
-0
b14-3e6
~ jam Nazwa sklepu to OLX. Brak programu ochrony kupujących. Kupujesz na własne ryzyko!!!
22 czerwca 2018
+1
-0
233-cfa
~ szefrado~ mieszkaniec nigdy nie kupuje na olx chyba ze za pobraniem i sprawdzam przesyłke
20 czerwca 2018
+5
-0
a06-33d
~ mieszkaniec A można o nazwy tych sklepów? Celem uchronienia pozostałych mieszkańców.
20 czerwca 2018
+6
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.