W okresie niemieckiej okupacji Jerzy Pelc początkowo był uczestnikiem konspiracji młodzieżowej w Łukowie na Podlasiu, poszukiwany przez Gestapo w 1943 roku schronił się w Łańcucie (mieszkała tu jego rodzina) ukrywał się do odejścia Niemców latem 1944 roku..
Zaangażowany żołnierz Armii Krajowej, działał w oddziale dywersyjnym Józefa Lenara ps. "Piłka". Brał udział w wielu kluczowych akcjach łańcuckiego podziemia: wielokrotnym pozyskiwaniu broni i zaopatrzenia wojskowego z niemieckich transportów kolejowych, ubezpieczaniu lotniczego zrzutu alianckiego w Rakszawie, ataku na niemiecką przeprawę promową w Starym Mieście koło Leżajska. W czerwcu 1944 roku w składzie oddziału partyzanckiego "Włodzimierz" walczył w lasach w rejonie Brzyskiej Woli i Kuryłówki na Zasaniu.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej uczestnik drugiego podziemia niepodległościowego. Aresztowany przez UB w Lublinie w sierpniu 1945 roku i skazany na sześć lat więzienia. Ciężko ranny podczas transportu do więzienia we Wronkach, ostatecznie objęty amnestią w 1947 roku.
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk, dziennikarz, publicysta, autor licznych opracowań, artykułów i reportaży historycznych, m.in. książek o działalności Obwodu Łańcut AK w latach 1943-1944 napisanych w oparciu o własne wspomnienia. Oto kilka tytułów: "Nasza jest noc", "W poszukiwaniu zwycięstwa", "Z akowskich wspomnień (Obwód Łańcut)".
W ostatnich latach "Łazik" udzielił szeregu wywiadów dr Andrzejowi Borczowi - autorowi wydanej przez IPN monografii Obwodu Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939-1945. Zdaniem autora tej książki informacje uzyskane podczas tych spotkań, jak i informacje zawarte w publikacjach Jerzego Pelca-Piastowskiego okazały się bardzo pomocne oraz inspirujące do dalszych poszukiwań.
Msza święta pogrzebowa odbędzie się 30 kwietnia o godzinie 10.00 w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Ligocie.