Na zdjęciu: Cichociemni zrzuceni w Rakszawie - od lewej Tadeusz Tomaszewski ps. "Wąwóz", Maksymilian Klinicki ps. "Wierzba 2", Łańcut, czerwiec 1944r., zbiory Andrzeja Borcza
Związek Walki Zbrojnej, a następnie Armia Krajowa to organizacja podziemia wojskowego, która aktywnie działała również na terenie Łańcuta i całego powiatu łańcuckiego. Działania konspiracyjne prowadzone były wszechstronnie. Polegały na intensywnej pracy organizacyjnej i szkoleniowej, prowadzeniu wywiadu i kontrwywiadu, zdobywaniu broni i wyposażenia, budowaniu służby sanitarnej, wreszcie na realizacji przedsięwzięć zbrojnych. Spośród akcji Armii Krajowej przeprowadzonych w regionie łańcuckim warto wymienić następujące: uwolnienie więźniów z niemieckiego aresztu w Żołyni, zdobywanie broni i zaopatrzenia na szlaku kolejowym w połączeniu z sabotażem i dywersją, wykonywanie wyroków za konfidentach, działania zbrojne prowadzone w okresie akcji "Burza" w lipcu 1944 roku.
Nasz region był również miejscem zrzutu specjalnie przeszkolonych dywersantów - cichociemnych, w Łańcucie i okolicznych miejscowościach zorganizowano również system ukrywania żołnierzy alianckich, którzy doczekali końca okupacji niemieckiej.
Kulisy pracy organizacyjnej, przebieg alianckich zrzutów lotniczych oraz szczegóły akcji zbrojnych podziemia wojskowego na terenie regionu łańcuckiego i leżajskiego opisuje opracowanie monograficzne Andrzeja Borcza pt. "Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939-1945". Książka ta wygrała ogólnopolski plebiscyt na najlepszą książkę historyczną 2020 roku.