W dobie likwidacji oddziałów szpitalnych, rozwiązanie biznesowe opierające się na międzynarodowej współpracy placówek medycznych w UE, stanowi alternatywę dla dotychczasowych form finansowania.
Współpraca polskiej placówki medycznej z zagraniczną opiera się przede wszystkim na delegowaniu personelu na czasowe kontrakty. Pracownik wyjeżdża na okres od 3 do 24 miesięcy z ramienia swojej placówki macierzystej, zachowując zatrudnienie w kraju. Szpital nie traci przy tym swoich zaufanych pracowników, którzy mają szansę na lepsze zarobki i zdobycie doświadczenia.
Międzynarodowa mobilność personelu medycznego to wyzwanie, a jednocześnie szansa dla polskich placówek medycznych. Z jednej strony mogą one czerpać realne zyski ze współpracy z europejskim partnerem, z drugiej zaś utrzymują stosunek pracy ze sprawdzonymi pracownikami.
Takie rozwiązanie jest obecnie realizowane m.in. w ramach Programu MEDIREN (www.mediren.eu), który nie tylko pozyskuje placówki partnerskie na terenie UE, lecz równie zapewnia wsparcie prawne, administracyjne, językowe itp. Delegowanie z ramienia placówki medycznej skierowane jest przede wszystkim do lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów i opiekunów medycznych.Współpracą z Polakami są zainteresowane placówki medyczno-opiekuńcze m.in. z Niemiec, Francji, Belgii czy Luksemburga.