Jak co roku Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje działania służące zwróceniu uwagi społeczeństwa na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu oraz na ryzyko zdrowotne związane z paleniem tytoniu.
Dlatego wzorem lat ubiegłych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łańcucie, przy współpracy z Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łańcucie organizuje akcję profilaktyczną dla społeczności lokalnej. W dniu 31 maja 2017 roku (środa) od godz. 9.00 - do godz. 13.00 przy siedzibie PSSE w Łańcucie, ul. Mickiewicza 6 będą wykonywane bezpłatne badania:
- pomiaru ciśnienia tętniczego krwi,
- pomiaru poziomu cukru we krwi,
- pomiaru masy ciała i określanie wskaźnika BMI,
- pomiaru zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc - aparatem "smokerlyzer".
- ćwiczenia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli (demonstracja jak działają zmysły człowieka po wypiciu alkoholu i zażyciu substancji psychoaktynych).
Dodatkowo w trakcie badań będą udzielane porady nt. zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, tego, jak rzucić palenie oraz rozdawane materiały oświatowo - zdrowotne, m.in. dot. społecznej kampanii edukacyjnej pt. "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!".
Tegorocznym hasłem nadchodzącego Światowego Dnia Bez Tytoniu - 31 maja 2017 roku ogłoszonym przez WHO jest "Tytoń - zagrożenie dla rozwoju", a jego głównym celem jest wykazanie zagrożenia, jakie przemysł tytoniowy stwarza dla trwałego rozwoju wszystkich krajów, w tym zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli oraz zaproponowanie środków, które rządy i społeczeństwo powinny podjąć w celu promowania zdrowia i rozwoju poprzez skonfrontowanie się z globalnym kryzysem tytoniowym.
Wydatki na tytoń mają negatywny wpływ na gospodarkę narodową poprzez zwiększenie kosztów opieki zdrowotnej i zmniejszeniu produktywności. Wpływa to na zwiększenie nierówności zdrowotnych i pogłębienie ubóstwa.
Uprawa tytoniu wymaga dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczają wodę. Każdego roku uprawa tytoniu zużywa 4,3 mln hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2%, a 4%. Z produkcji tytoniu powstaje również ponad 2 miliony ton odpadów stałych.
Poprzez zwiększenie podatków na papierosy na całym świecie o 1 USD, można zwiększyć kwotę 190 miliardów dolarów na rozwój. Wysokie podatki od tytoniu przyczyniają się do generowania przychodów dla rządów, ograniczają zapotrzebowanie na tytoń i oferują istotny dochód na finansowanie działań rozwojowych.