Ośrodek powstał w ramach Programu Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020. Ministerstwo Zdrowia, w drodze konkursu wyłoniło 16 jednostek w Polsce, w których utworzono takie ośrodki, jedną z nich jest Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie. Dostanie się do grona laureatów konkursy wiązało się z koniecznością spełnienia bardzo wysokich wymagań.
Ośrodek świadczy kompleksową pomoc parom dotkniętym problemem niepłodności zarówno niepłodności żeńskiej jak i męskiej. Pacjenci nie muszą posiadać skierowania do ośrodka, a całość jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak wielokrotnie podkreślano, przewagą Ośrodka jest to, że wszystko odbywa się w jednym miejscu i w warunkach szpitalnych, jest refundowane przez NFZ, a pacjenci znajdują się pod opieką wysoce wykwalifikowanego personelu z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu niepłodności.
Podczas otwarcia prelekcję na temat działalności ośrodka wygłosiła prof. Dorota Darmochwał-Kolarz, Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa.
W ramach inwestycji wartej 3 544 500 zł zakupiono wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny oraz przeprowadzono generalny remont pomieszczeń Kliniki Ginekologii i Położnictwa. Samorząd Województwa wsparł inwestycję kwotą ponad 460 tys. zł.
Gospodarzami uroczystego otwarcia byli - Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Dyrektor Szpitala Krzysztof Bałata. Na wydarzenie przybyli m.in. Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Biskup Jan Wątroba, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego odpowiedzialny za służbę zdrowia Stanisław Kruczek oraz przedstawiciele środowiska medycznego, duszpasterze i przedstawiciele władz Samorządu Podkarpackiego.