W ubiegłym tygodniu rząd ogłosił wprowadzenie czteroetapowego planu odmrażania gospodarki i zdejmowania obostrzeń nałożonych na Polaków. Pisaliśmy w o tym w artykule pt Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?
Dziś w piątkowe popołudnie, 24 kwietnia, zorganizowana została kolejna konferencja prasowa, w której udział wzięli: minister edukacji Dariusz Piontkowski, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.
- Niestety warunki epidemiologiczne nie pozwalają na to, byśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli, żłobków, dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek - rozpoczął wysąpienie minister edukacji Dariusz Piontkowski i dodał, że tym razem ograniczenie to zostało przesunięte na znacznie dłuższy czas, czyli do 24 maja. - Za kilka dni poinformujemy, czy w części tych placówek będzie możliwość prowadzenia jakiejś działalności opiekuńczej - dodał Piontkowski.
Wyjaśnił też, że sytuacja epidemiologiczna nie spowoduje odwołania egzaminów maturalnych oraz egzaminów ósmoklasisty, a wyznaczone daty są odległe, a przez to też dość bezpieczne, ale stateczna decyzja będzie zależała od rozwoju sytuacji związanej z pandemią kornawirusa.
Matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego, potrwają do 29 czerwca. Co istotne będą to jedynie egzaminy pisemne, nie odbędzie się część ustna. Od 16 do 18 czerwca przeprowadzane będą egzaminy dla ósmoklasistów. Od 28 czerwca rozpoczynają się za to egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, potrwają do 9 lipca. Następnie, bo w dniach 17-28 sierpnia zorganizowane zostaną egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych, by mogli dokończyć praktyki.
- Taki harmonogram spowoduje, że uczniowie w niewiele różniących się terminach będą mogli rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla - zaznaczył minister edukacji.
Dodatkowy egzamin maturalny odbędzie się na początku września.
- Mamy nadzieję, ze sytuacja epidemiologiczna pozwoli, by te egzaminy przeprowadzać, oczywiście z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa. Ta dzisiejsza decyzja pokazuje długą perspektywę, wyraźnie daje cza zarówno maturzystom, jak i ósmoklasistom na przygotowanie się do egzaminów - podkreślił Dariusz Piontkowski.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego dodał, że te daty są niezwykle ważne też dla tych, którzy myślą o studiowaniu, a proces rekrutacji będzie musiał zakładać modyfikację i odejście od dotychczasowych przyzwyczajeń. Sama rekrutacja będzie jednak możliwa, a rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie. Wszelka działalność dydaktyczna na uczelniach będzie zawieszona do 24 maja.
O tym, jakie będą kolejne kroki zdecyduje sytuacja epidemiologiczna.
- W najbliższych dniach będziemy zbierać informacje o tym, jaki efekt na przebieg epidemii miało zdjęcie ograniczeń np. przemieszczania się, dostępu do parków, czy lasów. Wtedy będziemy komunikowali co dalej. Wszystkie prognozy i terminy zależeć będą od tego, czy będziemy przestrzegali obostrzeń, czyli nosili maseczki, zachowywali dystans, egzaminy będą przeprowadzane w maksymalnym reżimie sanitarnym. Nasze dzisiejsze zachowanie da nam szansę na wprowadzanie kolejnych etapów - podsumował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
W przyszłym tygodniu rząd poinformuje o następnych terminach odmrażania gospodarki.