Kontynuujemy naszą akcję przypominania przełomowej królewskiej wizyty uwieńczonej aktem konfederacji, tak znaczącej dla historii naszego kraju oraz historii lokalnej. Jako komentarz do niedawnej publikacji na ŁG pt. "Konfederacja łańcucka" pojawił się ciekawy głos anonimowego internauty z propozycją ulokowania w Łańcucie pomnika króla Jana Kazimierza Wazy. Tenże internauta podał konkretne argumenty przemawiające za uhonorowaniem monarchy. Zauważył, że królowi nie wystawiono dotąd w Polsce żadnego pomnika, zatem ten łańcucki byłby absolutnie pierwszym. Podkreślił także, że władca przybył do Łańcuta w dramatycznych okolicznościach i dokonał tu istotnych działań. Internauta zwrócił uwagę na to, że pomnik władcy z dynastii Wazów mógłby być magnesem przyciągającym do naszego miasta turystów ze Skandynawii.
Zdaniem znawcy tematu dra Andrzeja Borcza pobyt króla Jana Kazimierza w Łańcucie łączył się nie tylko z zawiązaniem w naszym mieście tak przełomowej konfederacji. W jego ocenie monarcha gościł na zamku łańcuckim około dwa tygodnie, orientacyjnie w dniach 15-31 stycznia 1656 roku, przy czym konfederację generalną zawiązano około 20 stycznia. Badacz zwrócił uwagę na to, że w owym czasie w Łańcucie obradowała Rada Senatu Królestwa Polskiego, prowadzono tu narady wojenne z udziałem króla, hetmanów, pułkowników i rotmistrzów. Oprócz najważniejszych dygnitarzy polskich przebywali w Łańcucie dyplomaci, a wśród nich towarzyszący królowi nuncjusz papieski Pietro Vidoni. To bezpośrednio z Łańcuta wyruszył 29 stycznia 1656 roku po raz pierwszy do zaczepnej walki ze Szwedami słynny wódz Stefan Czarniecki. Z pobytem Jana Kazimierza i jego otoczenia w Łańcucie wiążą się podjęte tu kluczowe decyzje dotyczące reorganizacji armii, wydane uniwersały królewskie oraz wystawione listy zaciężne. Zawiązana w Łańcucie konfederacja miała znaczenie konsolidacyjne oraz symboliczne wyrażone jednoznaczną deklaracją jej sygnatariuszy o zaniechaniu wszelkich sporów i przyrzeczeniu zachowania jedności w dążeniu do "podźwignienia upadłej Ojczyzny i Majestatu Pańskiego".
Mając na uwadze wskazane powyżej zasługi króla Jana Kazimierza związane z jego pobytem w Łańcucie postanowiliśmy dać czytelnikom Łańcut GADA szansę wyrażenia opinii na temat perspektywy uhonorowania tego monarchy godnym pomnikiem w mieście. Dlatego uruchomiliśmy sondę pt. "Czy jesteś za pomnikiem króla Jana Kazimierza w Łańcucie?" Zachęcamy do udziału.