Tradycje jarmarczne w Żołyni sięgają początków XVIII wieku i do tej pory są ważną częścią tamtejszej gospodarki. Jednak, mieszczący się we wsi plac targowy, dotychczas znajdował się na terenach prywatnych, które zmieniały właścicieli. - Taki stan rzeczy był przyczyną kilkakrotnej zmiany jego lokalizacji. Wielowiekowa tradycja jarmarków i targów w Żołyni oraz niejasna sytuacja "jutra" skłoniła nas do podjęcia działań zmierzających do budowy nowoczesnego targowiska - wyjaśnia Michał Rupar, pracownik Urzędu Gminy Żołynia.
Nowy plac targowy powstał w okolicach Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza. Prowadzić będzie do niego dojazd od ul. Górskiej oraz przejście od ul. Raki. Wzdłuż głównej drogi dojazdowej przewidziano miejsca postojowe dla blisko 100 samochodów, natomiast bezpośrednio przy targowisku wykonano plac parkingowy dla 80 pojazdów. Zamontowano również stojaki dla ponad 50 rowerów.
Targowisko jest ogrodzone, oświetlone i wyposażone w kanalizację deszczową. Nowy plac targowy posiada 14 zadaszonych wiat w stylu jarmarku gdańskiego, które mieszczą 168 stanowisk handlowych. Oprócz tych przewidziano też 142 stanowiska niezadaszone. Wszystkie stanowiska mają dostęp do energii elektrycznej.
Ponadto na palcu postawiono budynek modułowy z toaletami i pomieszczeniami technicznymi. Targowisko w pełni przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2,5 mln zł, z czego 1 mln zł stanowiło dofinansowanie z PROW na lata 2007-2013. Obecny obiekt handlowy zajmuje powierzchnię ponad 1 ha. 0,9 ha stanowi nawierzchnię wybrukowaną.
Otwarcie placu zaplanowano na 5 maja 2016 roku.