Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Utracili panowanie nad kierwonicą, dwa wypadki na terenie powiatu
Akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi B. z Głuchowa
"Żołyniacy" - wszystko zaczęło się od poloneza
Oszust wysłał link do fałszywej strony firmy kurierskiej
home > Start > Aktualności > Uwaga: zwierzęta leśne!
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT ŁAŃCUT
2016.11.23 08:47 | aktualizacja: 2016.11.23 08:50

Uwaga: zwierzęta leśne!

Lis w mieście, nie w kurniku, dzik na polach kukurydzy, zamiast w lesie i sarny tuż za ogrodzeniem domów - to obrazki, które możemy oglądać na co dzień. Środowisko naturalne się zmienia. Jak mamy się do niego dopasować?
Uwaga: zwierzęta leśne!
Uwaga: zwierzęta leśne!

O zmianach, które zaszły w ciągu ostatnich lat w środowisku naturalnym, ich przyczynach i skutkach rozmawiamy z Janem Mazurkiem podłowczym Koła Łowieckiego "Kuropatwa" z Żołyni.

Proszę opowiedzieć jakie są przyczyny coraz częstszego podchodzenia zwierzyny leśnej do naszych domostw?

Jan Mazurek: Przyczyny są bardzo różne, ale najczęściej leżą po naszej ludzkiej stronie. To człowiek wchodzi w środowisko zwierząt i coraz bardziej przesuwa się w kierunku ich naturalnego występowania. Coraz częściej korzystamy, szczególnie z lasu, w sposób nie zawsze odpowiedni. Powszechne obecnie motocykle, crossy, kłady powodują, że w lesie jest mniej spokojnie, niż na polach. Druga sprawa to zabieranie do lasu psów, które płoszą mieszkające tam zwierzęta. Przybywa również dróg i samych samochodów, które przecinają lasy, a przecież zwierzyna musi się jakoś przemieszczać. Kolejnym ważnym argumentem jest to, że ludzie zmienili środowisko naturalne w ten sposób, że obecnie zupełnie inaczej, niż chociażby 25 lat temu, wyglądają pola uprawne. Spadła ilość okopowych, a duże plantacje kukurydzy stanowią, zwłaszcza dla dzików, dobrą alternatywę z dwóch powodów: łatwy żer i spokój, który panuje w zaroślach.

To, że zwierzyna zmienia swoje preferencje bytowania, to kwestia zmiany czasów. Jeszcze dwadzieścia parę lat temu dziki związane były wyłącznie z lasem, teraz bardzo dobrze radzą sobie w terenach polnych, czyli tam gdzie dotąd nie występowały. Przykładem w naszym powiecie mogą być tereny Markowej, Kraczkowej, gdzie przecież w zasadzie lasów nie było, nie ma, a dziki znalazły tam sobie doskonałe warunki. Oczywiście dzieje się to na nieszczęście rolników, którzy za te szkody płacą. Podobnie było też z sarną. W latach 50.-60. pierwotnie w Wielkopolsce pojawił się ekotyp sarny polnej, która nie korzysta z lasu.

Łatwość zdobywania pożywienia w pobliżu domostw, szczególnie odpady żywnościowe przyciągają głównie lisy, które coraz częściej spotykane są również w miastach. Zwierzyna próbuje to zmienione przez nas środowisko jakoś wykorzystać i z czasem coraz lepiej się jej to udaje. Kaczka Krzyżówka też wcześniej nie występowała w miastach, teraz jest powszechna.

Jakie zagrożenia mogą nieść ze sobą takie zmiany i jak sobie z nimi możemy radzić?

Jan Mazurek: Zagrożenia są na pewno i ze strony człowieka w stosunku do zwierzy i odwrotnie. Pierwszą sprawą są szkody jakie wyrządzają zwierzęta w płodach, uprawach rolnych. Mam tu na myśli przede wszystkim dzika, w pewnej mierze również sarny. Największym zagrożeniem jednak jest spotkanie się z któryś z tych zwierząt w samochodzie na drodze. W tym miejscu należy przypomnieć chociażby ostatni przypadek kolizji z łosiem na drodze Żołynia - Rakszawa. Do takich spotkań może dojść częściej, bo łoś odbudował swoją liczebność. Jeszcze w latach 80. na naszym terenie zwierzęta te nigdy stale nie bytowały, były tylko w przechodnim okresie bukowiska, czyli ich okresu godowego. Teraz na terenie naszego Koła na stałe przebywają 4 osobniki. Oczywiście budowane są przejścia dla zwierzyny, ale są one drogie i występują rzadko. Jedynym rozwiązaniem jest w okresie zmierzchu czy poranku jechać wolniej.

Jednak nie zawsze zwierzęta to szkodniki. Uważany za takiego dzik jest bardzo ważnym gatunkiem jeśli chodzi o środowisko leśne. Pozytywny przykład jego działalności stanowi np. rycie w polach. W ten sposób niszczy wiele larw owadów, pędraków, chrabąszcza majowego, które są w naszej gospodarce zarówno leśnej jak i rolnej szkodnikami.

W jakiś sposób trzeba też się cieszyć, że te zwierzęta są, że bioróżnorodność naszego środowiska jest duża, bo o to cały czas zabiegamy. Europa Zachodnia nam tego zazdrości. Co będzie w przyszłości? Trudno wyrokować. Po prostu trzeba się przyzwyczaić do wspólnego życia. Jeśli sarny jedzą truskawki, to trzeba je ogrodzić, nie ma innego wyjścia.

O zachowanie ostrożności oraz zwracanie uwagi na znak drogowy A18b - uwaga zwierzyna leśna apeluje Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie. Tylko od września br. roku na drogach naszego powiatu doszło już do kilkunastu zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Uwaga: zwierzęta leśne!, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 5964
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
304-532
~ power  Coż, zwierzęta czasem się cywilizują a ludzie dziczeją. ;-)
23 listopada 2016
+15
-0
Ostatnio dodane komentarze
304-532
~ power   Coż, zwierzęta czasem się cywilizują a ludzie dziczeją. ;-)
23 listopada 2016
+15
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x