Przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Od początku roku na terenie powiatu łańcuckiego miało miejsce już 11 pożarów traw. W działaniach gaśniczych brało udział 32 zastępy Straży Pożarnej, łącznie 131 ratowników.
94% wszystkich pożarów traw, stanowią te, za których wzniecenie odpowiedzialny jest człowiek.
Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym - ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami dla ludzi i zwierząt.
Wypalanie traw jest również przyczyną pożarów, które wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Wystarczy mała zmiana kierunku wiatru. Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Niestety pożary te niejednokrotnie prowadzą też do wypadków śmiertelnych.
W Polsce w 2016 roku odnotowano 126 228 pożarów, wśród których były 36 442 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych w tych zdarzeniach życie straciło 6 osób. Szacowane straty materialne w wyniku pożarów traw, w 2016 roku, to 8 700 000 złotych.
Pożary traw powodują również spustoszenie nie tylko dla flory ale i fauny. W ogniu giną miliony stworzeń żyjących pod i na ziemi, takich jak chociażby: ptaki mające swoje miejsca lęgowe wśród traw (np. lubiany przez wszystkich skowronek), pszczoły, trzmiele, zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu), zwierzęta leśne (sarny, jelenie czy dziki), bażanty, kuropatwy, zające. W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury śmierć ponosi wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie). Przy wypalaniu giną mrówki, biedronki, dżdżownice, pająki, wije i inne owady.
Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione prawnie. Działanie to po pierwsze zagrożone jest karą grzywny do 5 tys. zł na mocy przepisów kodeksu wykroczeń. Kodeks karny za wypalanie traw, które doprowadzi do pożaru zabudowań i zagraża życiu i zdrowiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach przewiduje karę od roku do 10 lat więzienia. Za samo stworzenie bezpośredniego zagrożenia wystąpienia tych zdarzeń grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zainicjowała kampanię "Stop pożarom traw". W ramach kampanii uruchomiono stronę internetową dostępna pod adresem www.stoppozaromtraw.pl, na której znalazły się zestawy materiałów i ulotek informacyjnych.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
96a-6de
~ spiętydo~ lx Pisałem przecież, że teraz są chore czasy. Założe sie też ze ci twoi sasiedzi co tydzień chodzą do kościoła.
30 marca 2017
brak ocen
77a-a3e
~ ya No niestety bardzo dużo ludzi nie ma podstawowej wiedzy o ochronie przyrody, a na dodatek jeszcze niektórzy swoimi teoriami dzielą sie z innymi. A później ludzie się dziwią że mało żab, jeży, skowronków.
30 marca 2017
brak ocen
425-4e4
~ lxdo~ spięty chore czasy tak? zapraszam do mojej miejscowości do państwa x, moich sąsiadów którzy maltretują psy,zatruwają środowisko, oszukują skarbówkę, oszukują pracowników w swojej firmie, wycinają sobie nie legalnie las i stawiają hale bez zezwoleń itd itd i jest ok. Żaden urząd, żadni ekolodzy nie sa w stanie tutaj nic zrobić, bo państwo x są bezkarni! bo mają kilku znajomych i łapa łapę czesze! i traktują ludzi jak, jak g coś powiesz, zwrócisz uwagę to zaraz zwyzywanie i groźby lecą. Zachowanie ludzi się nie zmieniło jest takie samo jak dawniej.
29 marca 2017
brak ocen
425-4e4
~ lxdo~ Wąski ekolodzy są źli tak, tylko przez ludzką głupotę wyginęło wiele gatunków zwierząt i roślin! poczytaj sobie lepiej coś na temat wypalania traw a potem głoś swoje tezy, bo twoje argumenty sa marne. Co do efektu cieplarnianego, ciebie to może nie obchodzić ale będzie to już istotne dla twoich potomków. i nie jest to żaden wymysł jednej osoby a autentyczny fakt, z którego ludzie sie na razie śmieją
29 marca 2017
+1
-1
425-4e4
~ lx co roku ta sama akcja, a rezultatów brak, a dlaczego? bo to do nikogo nie dociera w szczególności do starszych osób które mają zakodowane że trawę się wypala, śmieci wywala do lasu i uczą tego samego swoje dzieci! przydałoby się ze nawet strażacy z osp przeszli się po danej miejscowości w jeden dzień i spisali tych wszystkich którzy palą patyki, trawę a nawet plastik w ogródkach! mój sasiad miał ostatnio inspekcję pali notorycznie plastikiem w piecu, zaśmieca okolice, reszty niebęde pisac ale co z tego że przyszła inspekcja jak koleś miał dwa tyg na posprzątanie posesji i przygotowanie się !
29 marca 2017
+1
-1
92b-a88
~ spiętydo~ TZN Wąski ma całkowitą rację.Teraz są chore czasy. Psa sie traktuje lepiej niż człowieka. Robaczki,kwiatuszki niczym w filmie ,,faraon" mogą wstrzymać inwestycje, bo durni ekolodzy mają teraz swoje pięć minut,a dom mieszkańca do wyburzenia a kasa za niego może kiedyś.
28 marca 2017
+4
-2
4f6-2b8
~ TZNdo~ Wąski A srać za stodołę nadal chodzisz tradycjonalisto? Widocznie świnie nadal pasasz jak twoi przodkowie.
28 marca 2017
+3
-4
fd0-5ac
~ Wąskido~ xx Niejaki Al Gore, niedoszły prezydent USA, ,,tworca" efektu cieplarnianego, a raczej może kandydat chcący dostać sie na stołek prezydenta poprzez te slogany i puste slowa mowiace o efekcie cieplarnianym przyznał sam po latach ze to był tylko zabieg socjotechniczny,manipulacja,czyli klamstwo by pomoc mu osiagnąć założony cel. Tego pana juz w polityce nie ma. Pozostało po nim tylko to hasło, ale na szczęście tylko w pustych jak twoja glowa i u innych Tobie podobnych półgłówkó.
28 marca 2017
+4
-3
66f-f4f
~ xxdo~ Wąski Debil roku :) od wieków ludzie też palili czarownice na stosach i myśleli że ziemia jest płaska ;)
28 marca 2017
+4
-7
fd0-5ac
~ Wąski Durnie!! dajecie się zwieść ekologom i pseudonaukowcom i ich propagandzie.. Od wiek wieków przodkowie nasi tak robili i jakoś biedne żyjątka w ziemi nie wyginęły. Ekolodzy wam namieszali w głowach a wy sie dajecie. Acha..informuje, że ja na moim na nieużytku wypale wnet suchą trawę. Dla dobra przyrody i swojej, bo tam chodzę na grzybki, są piękne jesienią, nie chce by mnie kleszcz ugryzł
28 marca 2017
+7
-8
022-62e
~ ANONIM XDXDXD
28 marca 2017
+1
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.