Dziś o godz. 13:30 w siedzibie Muzeum umowę w tej sprawie podpisali wicepremier prof. Piotr Gliński oraz zarząd Województwa Podkarpackiego - marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Bogdan Romaniuk.
Podpisanie umowy zapoczątkowało działalność Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej jako samodzielnej instytucji kultury. Dotychczas obiekt funkcjonował jako oddział Muzeum-Zamku w Łańcucie, które sprawowało pieczę również nad jego budową.
Od strony formalnej oznacza to m.in., iż instytucja będzie współprowadzona i współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podkarpackie.
Tuż przed aktem podpisania umowy głos zabrali dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz, marszałek województw podkarpackiego Władysław Ortyl oraz wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który mówił: - nikt chyba nie może mieć żadnych wątpliwości jak bardzo potrzebne było i jest to Muzeum. Ta niewielka przecież […] instytucja kultury stała się bardzo ważnym, bardzo wyraźnie brzmiącym polskim głosem sprzeciwu wobec wszelkiej agresji i zbrodni, dla której pożywkę stanowią różnego rodzaju uprzedzenia narodowościowe, rasowe czy religijne. Głos ten, głos Polski jest tym silniejszy, że poparty krwawą ofiarą rodziny Ulmów i wielu innych Polaków, którzy starali się ratować Żydów z narażeniem życia własnego i swoich rodzin. Wszyscy, bez względu na narodowość, poglądy czy wyznanie winni jesteśmy im pamięć i najwyższy szacunek i zobowiązani jesteśmy do upamiętniania tych zwykłych, a przecież tak krańcowo heroicznych ludzkich wyborów w czasach pogardy, w czasach najwyższej próby ludzkich postaw i wartości. […] Zapewniam, póki Polska będzie suwerenna, póki polskie władze będą suwerenne, nikt nam w tym nie będzie przeszkadzał. Dlatego chciałbym wyraźnie powiedzieć, że polski rząd będzie dalej budował i współtworzył ważne dla polskiej pamięci, tożsamości i teraźniejszości muzea.
Od otwarcia do dnia dzisiejszego muzeum odwiedziło ponad 50 tys. turystów, a sam obiekt otrzymał wiele prestiżowych nagród.
Redakcja
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Muzeum w Markowej samodzielną instytucją kultury, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
~ ...do~ josełe Proszę sobie poczytać jak masowo Żydów wydawali Francuzi, Holendrzy, Belgowie, Duńczycy o Niemcach, przepraszam nazistach, nie wspominając. Oni oprócz tego że konfiskowali im majątki, to im sprawnie organizowali transport do NIEMIECKICH OBOZÓW NA TERYTORIUM POLSKI, według wcześniej sporządzonych list dostarczonych przez ich kolaboracyjne rządy. O ile mi wiadomo Polska rządu kolaborującego z niemcami nie miała i była jedynym krajem w europie w którym nawet za podanie Żydowi szklanki wody, groziła egzekucja całej rodziny ? Czy francuzom coś groziło oprócz nagrody jakiej dostawali od niemiaszków ?
24 czerwca 2017
+3
-1
fd0-5ac
~ Tomekdo~ josełe Są tez i niezbite dowody na to , że nawet po zamordowaniu Ulmów polskie rodziny wiedząc o tym fakcie nadal przechowywali Żydów
24 czerwca 2017
+4
-0
fd0-5ac
~ Tomek Wreszcie to muzeum przestanie być piątym kołem u wozu dla zamku w Łańcucie.
24 czerwca 2017
+6
-0
a9c-acf
~ josełedo~ az Proszę sobie poczytać, co stało się w Kańczudze czy Gniewczynie Łańcuckiej. A i są relacje, które mówią, że po zabiciu Ulmów, w Markowej znaleziono ciała Żydów, do tej pory ukrywanych przez Polaków.
~ azdo~ josełe Z tym muzeum, podobny pomysł ma "profesor" Jan Tomasz GroSS, zid Deutsche zitung i kilku innych polakożerców. A jak jesteś, jak to twierdzisz słabszy, to nie bierz się za komentowanie rzeczy których nie rozumiesz i zajmij się szmalcownikami choćby z Francji, którzy stanowili nieomal narodową profesję
23 czerwca 2017
+3
-1
fd0-5ac
~ tomekdo~ josełe Było Jedwabne, jest i Markowa
23 czerwca 2017
+3
-0
a69-452
~ josełe 1. A kiedy powstanie muzeum szmalcowników? Może być tuż obok tego muzeum. 2. Muzeum stało się "głosem sprzeciwu wobec wszelkiej agresji i zbrodni, dla której pożywkę stanowią różnego rodzaju uprzedzenia narodowościowe, rasowe czy religijne"?! Niech ktoś to wyjaśni, tak dla słabszych.
23 czerwca 2017
+5
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.