Rzeźbiarz Jan Puk - artysta ludowy wyrosły z kultury lasowiackiej. Urodził się 19 maja 1940 r. w Woli Rusinowskiej koło Majdanu Królewskiego w powiecie kolbuszowskim. Od najmłodszych lat strugał w drewnie dla siebie, dla kolegów, w szkole. Pomagał również ojcu, który robił drewniaki dla okolicznych chłopów. Założył rodzinę, podjął pracę zawodową w kolejnictwie, i na stałe osiadł w Trześni. Po przejściu na zasłużoną emeryturę całkowicie oddał się pasji tworzenia. Założył swoją izbę regionalną, która odwiedzana jest przez wycieczki szkolne, turystów, kolekcjonerów, muzealników. Tu możemy podziwiać prace o różnorodnej tematyce obok dominującego zabawkarstwa: grzechotek, terkotek, wiatraczków, koników, wózków, ptaszków? piszczałek, bogaty zbiór kapliczek. Niezwykle interesujące są utrwalone w drewnie scenki z życia wiejskiego wśród nich: praca na roli? orka, żniwa, siew, rzemiosło? powroźnicy, kowale, cieśla. Inne to czerpanie wody, wyrabianie masła, mielenie zboża w żarnach. W mistrzowski sposób wykonana jest replika dymnej chaty z zagrodą i młyna. To tylko niektóre wszystkich nie sposób wymienić, wszystkie pełne uroku.
Dzieła artysty bardzo często są małymi mechanizmami, elementy spajane są tradycyjnie przy pomocy drewnianych kołeczków. Zazwyczaj w pracy wykorzystuje drzewo lipowe lub osikowe.
Główne zainteresowania Jana Puka - historia Polski, regionu, tradycja, patriotyzm - znajdują odzwierciedlenie nie tylko w jego pracach. Realizuje je w czasie spotkań z młodzieżą w szkołach, które często odwiedza. Gromadzi też pamiątki, dokumenty, fotografie, jest kronikarzem. Prowadzi też działalność pisarską oprócz artykułów o tematyce regionalnej, powstają też wiersze. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą. Obecnie jego zbiory spotkać można w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Ziemi Leżajskiej, w szkolnych zbiorach izb etnograficzno-historycznych, w zbiorach osób prywatnych w kraju i za granicą. Za swą bogatą działalność uhonorowany licznymi dyplomami i wyróżnieniami.
Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej dla Zasłużonego Działacza Kultury za propagowanie sztuki ludowej wśród dzieci i młodzieży. Ważnym dla niego sukcesem jest główna nagroda w VII Międzynarodowym Konkursie na Zabawkę Tradycyjną. Znany jest z działalności charytatywnej; zabawkami obdarowuje szkoły, przedszkola, oraz małych pacjentów szpitala w Kielcach.
Wystawę można oglądać w Bibliotece Publicznej w Kraczkowej do 28.02.2018.