Krzysztof Bałata przedstawił wyniki finansowe szpitala, z których wynika, że od lipca 2017 roku placówka nie przynosi strat. Bałata mówił o konieczności kontynuowania zaproponowanej przez niego rekonstrukcji szpitala.
Dyrektor oświadczył:
"Czeka nas ciężka praca. Pozwala to patrzeć w przyszłość z lekką wiarą, że będzie lepiej, przy założeniu niezmiennych warunków."
Według danych przedstawionych przez Krzysztofa Bałatę na koniec roku 2017 szpital wykazał stratę mniejszą o ponad 30 milionów złotych w porównaniu z rokiem poprzednim. W wyszczególnieniu miesięcznym z roku 2017 wykazano, że w miesiącach lipiec-listopad placówka przyniosła zysk w wysokości około 5,7 miliona złotych. Analogicznie w miesiącach styczeń-czerwiec 2017 szpital poniósł stratę prawie 35 milionów złotych. Według dyrektora tak znaczącą poprawę finansów udało się osiągnąć dzięki:
- zwiększeniu przychodów z NFZ i innych źródeł;
- ograniczeniu kosztów prowadzonej działalności;
- analizie kosztów stałych i zmiennych oraz wpływaniu na nie.
Dyrektor podał kilka konkretnych przykładów:
"Staramy się wpływać na powstanie kosztów zmiennych na etapie ich powstawania czyli na etapie postępowań o zamówienie publiczne - oszczędności rzędu ok. 6 mln zł."
Bałata wymienił również:
Koszty stałe - zawieszenie podatku PFRON - ok. 900 tys zł /rok,
zmiany organizacyjne: realizacja utrzymania czystości przez szpital, zmiany w organizacji funkcjonowania bloku operacyjnego i SOR.
Dyrektor Bałata powiedział o planach na przyszłość. Poza kontynuacją restrukturyzacji placówki, za jeden z najważniejszych celów jaki przed sobą stawia to doprowadzenie do rozbudowy Klinicznego Wojewódzkiego Szpitala nr 2 w Rzeszowie. Dyrektor zaprezentował koncepcję rozbudowy podkarpackiego szpitala. W ostatnich dniach spośród kilku koncepcji wybrano jedną. Zakłada ona, że w nowym budynku znajdzie się:
Zintegrowany Blok Operacyjny Dorosłych i Dzieci (16 sal operacyjnych),
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci z 14 stanowiskami,
Centralną Sterylizatornię dla potrzeb całego szpitala,
Bank Krwi z Pracownią Immunologii Transfuzjologicznej,
Oddział Dializ dla 17 stanowisk z pełnym zapleczem,
Projekt lądowiska dla helikopterów sanitarnych w miejscu pozwalającym na jak najszybszy transport pacjenta do obszaru segregacji SOR, bez konieczności wykorzystania transportu sanitarnego.
Na konferencji obecny był Członek Zarządu Województwa Stanisław Kruczek, odpowiedzialny za służbę zdrowia z ramienia Urzędu Marszałkowskiego. Kruczek poinformował, że udało się też doprowadzić do konsolidacji zobowiązań szpitala w jednej instytucji bankowej. Dzięki temu szpital pozbył się zobowiązań wymagalnych od wielu wierzycieli, w tym instytucji parabankowych. Poprzez uzyskanie korzystnego oprocentowania szpital zaoszczędzi kolejne miliony. Kruczek oświadczył, że Zarząd Województwa w pełni popiera działania dyrektora Krzysztofa Bałaty i jest w pełni usatysfakcjonowany jego dotychczasową działalnością.