Krytyka wobec nauczycieli przychodzi z wiekiem. Badania pokazują, że najmłodsi uczniowie do swoich pedagogów mają bardzo pozytywny stosunek, starsi częściej są bardziej krytyczni. Pracę nauczycieli szkół podstawowych pozytywnie ocenia większość rodziców. Z kontaktu z wychowawcą zadowolonych jest 96% rodziców uczniów klas piątych (według badania szkolnych uwarunkowań efektywności kształcenia).
Wykształcenie polskich nauczycieli stoi na wysokim poziomie - 99% pedagogów to absolwenci uniwersytetów i szkół wyższych. To jeden z lepszych wyników w porównaniu z innymi krajami. 81% nauczycieli pracuje na cały etat, a większość z nich ma umowę na czas nieokreślony.
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin do wykonania ma pięć zadań głównych, tj.: przygotowanie i prowadzenie lekcji, przygotowanie i prowadzenie zajęć pozalekcyjnych i sprawdzanie prac. Średnio na te czynności poświęca 34,5 godziny w tygodniu. Przy czym najwięcej godzin na pracę poświęcają poloniści (40 godzin/tydzień), najmniej nauczyciele WF (28 godzin). Różnica ta wynika przede wszystkim z czasu poświęcanego na poprawę prac uczniów.