Wczoraj po południu, w czwartek, 12 marca, odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, podczas której szef resortu przekazał, że planowane jest wydanie rozporządzenia Ministra Zdrowia o stanie zagrożenia epidemiologicznego
Z czym wiąże się stan zagrożenia epidemiologicznego?
Przede wszystkim można czasowo ograniczyć określony sposób przemieszczania się, ale też czasowo ograniczyć lub zakazać obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych. Ale to nie wszystko. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego wiąże się z ograniczeniem funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, zakazem organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności. Wprowadza się także obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych. Można wprowadzić też nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych. Przy wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego możliwe jest wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia szczepień ochronnych.
Ponadto minister może wydać nakaz pracy dla lekarzy i pielęgniarek. 19 szpitali w kraju, w tym jeden z województwa podkarpackiego - znajdujący się w Łańcucie [ Do szpitala w Łańcucie będą transportowani zarażeni koronawirusem ], zostanie przekształconych na placówki jednoprofilowe, typowo zakaźne. Szpitale muszą być przygotowane do najbliższego poniedziałku. Pacjenci ze szpitala w Łańcucie są już przenoszeni do innych szpitali.
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego związane jest z coraz to nowymi przypadkami zarażenia koronawirusem. W czwartkowe popołudnie poinformowano o śmierci pierwszej osoby na terenie kraju, u której wykryto SARS-CoV-2. Była to 56-latka z Poznania. W całym kraju potwierdzono dotychczas 58 przypadków zachorowania, 5 osób to mieszkańcy województwa podkarpackiego.
Wiecej informacji na stronie:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/od-dzis-wprowadzimy-stan-zagrozenia-epidemicznego2